Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Boże Narodzenie w Sudanie Południowym

Wierni w Sudanie Południowym na trzy dni przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowują już swoje domostwa. Dla dzieci i młodzieży największą atrakcją są nowe ubrania, jakie mają okazję założyć dopiero w tym czasie. To podkreśla szczególny charakter Świąt – mówi misjonarz o. Krzysztof Zębik.

Sudan Południowy

Misjonarz o. Krzysztof Zębik, który współpracuje z polską sekcją PKWP przy realizacji wielu inicjatyw pomocowych, na co dzień posługuje w Yirol w Parafii św. Krzyża. Chrześcijanie w Sudanie Południowym przygotowują się obecnie do Świąt Bożego Narodzenia. Ten uroczysty czas jest jednak w ich ojczyźnie zupełnie inaczej przeżywany. „Nie ma choinki, światełek i szopki” – mówi o. Krzysztof Zębik. Dodaje, że Święta przeżywa się w sposób bardzo prosty.

Dzieci nie oczekują teraz prezentów. „Chcą za to mieć piękne ubrania” – wyjaśnia misjonarz. „Dzieci i młodzież proszą o nowe ubrania i buty, żeby w te Święta Bożego Narodzenia ładnie się ubrać. To dla nich wielki dzień, kiedy te nowe ubrania założą, pokażą się w kościele na modlitwie, spotkają się z koleżankami i kolegami w odświętnym stroju” – podkreśla.

Nie wszystkich rodzin stać jednak na to, by spełnić oczekiwania najmłodszych. „Święta Bożego Narodzenia to kolejka dzieci i młodzieży z tych rodzin, gdzie panuje bieda. Wiadomo, że te maluchy będą przychodziły do nas, mówiąc, że chcą przeżyć Święta” – wskazuje o. Zębik. Dla najmłodszych „przeżyć Święta, to znaczy pokazać się wtedy w jakimś nowym i pięknym ubraniu”.

Parafia w Yirol chce odpowiedzieć na potrzeby najmłodszych. „Dzieci, które przygotują sobie te piękne ubrania, będą miały okazję pokazać się jako modelki czy modele” – tłumaczy. Ma to pomóc im zrozumieć, z jak szczególnym czasem mają do czynienia. „Dla nich też jest to czas, gdzie w ich sercu zagości Jezus. Będą o tym czasie pamiętać przez kolejne tygodnie czy miesiące” – mówi misjonarz.

W Sudanie Południowym na trzy dni przed Świętami Bożego Narodzenia nikt już nie wychodzi z domu. „To czas przygotowania, szczególnie tego zewnętrznego, gdzie dziewczyny będą sobie układały włosy, gdzie każdy będzie szykował swoje domostwa” – podkreśla o. Krzysztof Zębik. Na chatach pojawiają się napisy: „Szczęśliwego Bożego Narodzenia” albo „Szczęśliwego Nowego Roku”.

Parafia w tym czasie przygotowuje katechumenów oraz dzieci do chrztu. Nowe osoby zostaną ochrzczone w najbliższą niedzielę. Czas Świąt poprzedza również spowiedź. „To wszystko ma pomóc wiernym w Sudanie Południowym przeżyć Boże Narodzenie w sposób bardzo uroczysty” – wyjaśnia misjonarz.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW