Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Bliski Wschód zawierzony Świętej Rodzinie

„Jeśli chcemy dać Ziemi Świętej pozytywną przyszłość, trzeba zacząć od odbudowywania relacji” – mówił ks. abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy.

Bliski WschódZdj. ACN International / Ikona Świętej Rodziny z Nazaretu, której peregrynacja po Bliskim Wschodzie rozpoczęła się 27.06.2021 r.

W tym roku po raz pierwszy obchodzony był Dzień Modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. W trakcie Mszy św. w Nazarecie łaciński patriarcha Jerozolimy wraz z katolickimi biskupami Ziemi Świętej zawierzył mieszkańców całego regionu Świętej Rodzinie.

Poświęcona została ikona Świętej Rodziny. To reprodukcja obrazu, który znajduje się w kościele św. Józefa w Nazarecie. Ikona peregrynować będzie po kolejnych krajach Bliskiego Wschodu. Najpierw dotrze do Libanu, a 8 grudnia, na zakończenie Roku św. Józefa, trafi do Rzymu.

Łaciński patriarcha Jerozolimy tłumaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że w Ziemi Świętej wciąż obecne są konflikty. Mają one wymiar nie tylko polityczny, ale też religijny, co tworzy głębokie podziały zarówno w rodzinach, jak i codziennym życiu ludzi.

„Trzeba odbudować zaufanie między narodami zamieszkującymi tę ziemię. Nie potrzebujemy kolejnych deklaracji i obietnic, ich było już bardzo dużo, ale konkretnych gestów, które realnie zmienią życie ludzi, przede wszystkim rodzin. W przeciwnym wypadku pokój wciąż będzie pustą retoryką” – mówił ks. abp Pierbattista Pizzaballa.

Uroczystości związane z Dniem Modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie odbywały się także w innych krajach regionu. W Libanie w swojej letniej rezydencji w inicjatywę włączył się maronicki patriarcha ks. kard. Beszara Butros Rai. W kairskiej dzielnicy Heliopolis w Egipcie modlił się katolicki patriarcha koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak. Z kolei w Bagdadzie w katedrze św. Józefa aktu zawierzenia Świętej Rodzinie dokonał ks. kard. Louis Rafael Sako, chaldejski patriarcha Babilonii.

„Wystarczająco dużo wycierpieliśmy i nie jesteśmy w stanie kontynuować tego koszmaru, dlatego pilnie należy wymyślić nowy sposób rozwiązywania nierozstrzygniętych problemów, z odpowiedzialnością i mądrością, działając jak inne narody, które swoją jedność budują miłością, dobrymi relacjami braterskimi, solidarnością i współpracą. To jedyna nadzieja, inaczej – nie daj Boże – może stać się najgorsze” – mówił ks. kard. Louis Rafael Sako, którego wypowiedź cytuje włoska agencja SIR.

Chaldejski patriarcha Babilonii zwracał uwagę na rolę państwa. Podkreślał, że do jego zadań należy zapewnienie równości wszystkim obywatelom. Dodał, że „pokój musi stać się pilnym zobowiązaniem rządu”.

W Dniu Modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie do chrześcijan zamieszkujących ten region list skierował Papież Franciszek. Ojciec Świętych zapraszał wiernych, by prawdziwie byli solą ziemi. Zachęcał ich, by na nowo odkryli swoje powołanie, jako chrześcijanie Bliskiego Wschodu, którzy zamieszkiwali te ziemie od samego początku, co sprawia, że stają się świadkami tradycji apostolskiej.

W Watykanie w trakcie modlitwy Anioł Pański Papież Franciszek zaprosił cały Kościół do modlitwy o miłosierdzie i pokój w regionie.

„Niech Pan podtrzymuje wysiłki tych, którzy pracują na rzecz dialogu i braterskiego współżycia na Bliskim Wschodzie, gdzie wiara chrześcijańska się zrodziła i żyje, pomimo cierpień. Niech Bóg zawsze obdarza te umiłowane narody męstwem, wytrwałością i odwagą” – powiedział Ojciec Święty.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW