Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Bliski Wschód: Zachęta do modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie

Dyrektor brytyjskiej, katolickiej organizacji charytatywnej był naocznym świadkiem starć pomiędzy protestującymi z Zachodniego Brzegu Jordanu a uzbrojonymi siłami palestyńskimi.

Apelując o modlitwę za Bliski Wschód, dyrektor angielskiej sekcji międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie Neville Kyrke-Smith, opisywał jak stanął twarzą w twarz z uzbrojonymi żołnierzami, którzy ścierali się z protestującymi. Incydent miał miejsce 15 maja, nieopodal przejścia granicznego w południowo-wschodnim Betlejem. Zbiegł się z wybuchem przemocy na izraelskiej granicy z Syrią, Libia i Strefą Gazy, w którym zginęło 13 osób. Napięcia narastają każdego roku, szczególnie w dniu 15 maja (Al-Nakba - Dzień Katastrofy), kiedy Palestyńczycy „obchodzą" ustanowienia nad terenami władzy Izraela w 1948 r. jako żałobę narodową. Informatorzy donoszą, że w tym roku przemoc osiągnęła najcięższy wymiar od lat. Kyrke-Smith, który dwa dni wcześniej przybył do Izraela, aby odwiedzić społeczności chrześcijan i przekazać pomoc od organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, opisywał, że napięcia były „bardzo silne". Następnego dnia, podczas starć, ludzie uciekali do bocznych alei, skąd obrzucali się kamieniami i gruzem.

Pojazdy wojskowe blokowały ulice i oświetlały wszystko. Uzbrojeni żołnierze w rynsztunku bojowym stali na ulicach w pełnej gotowości. Jeden z mężczyzn wymachiwał wielką flagą Al-Fatah (jednej z największych palestyńskich partii politycznych), pozując fotografowi. Relacjonując tę sytuację przez telefon, Kyrke-Smith, który znajdował się w pobliżu kontrowersyjnego muru wokół Zachodniego Brzegu, powiedział: „Ostanie dni były bardzo trudne, wyczuwało się napięcie na ulicach Betlejem". Dodał, że armia palestyńska błyskawicznie uprzątnęła ulice i przywróciła porządek na czas planowanej wizyty prezydenta Włoch z prezydentem Autonomii Palestyńskiej. Opisywał wzmocnione środki ostrożności w Izraelu, jak i na Zachodnim Brzegu. Podczas podróży między Betlejem, a Jerychem był zatrzymywany na punktach kontrolnych trzykrotnie. Wynikało to z obawy armii izraelskiej o ewentualny wybuch powstania czy też wtargnięcia na ich granice Palestyńczyków.

Wspominał również, że wielu mieszkańców Ziemi Świętej mówiło o oczekiwaniu na zmiany polityczne. Kyrke-Smith przyleciał do Izraela z Libanu, gdzie przeprowadzał wywiad z maronickim patriarchą Beshara Rai, który opowiadał o „politycznym i społecznym trzęsieniu ziemi na Bliskim Wschodzie". Podczas wizyty w Libanie usłyszał, że wystarczyłaby jedna kula, aby rozpocząć wojnę na Bliskim Wschodzie. Podkreślając wagę zjawiska i siłę napięć w regionie, Kyrke-Smith, powiedział: „Modlitwa w intencji pokoju i potrzebujących jest bardzo ważna. Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest zaangażowana w pomoc chrześcijańskim społecznościom, gdziekolwiek się znajdują".

Cytując siostrę zakonną, która powiedziała mu, że aby pomóc utrzymać otwarte granice trzeba przyjeżdżać z wizytą do Ziemi Świętej, co stanowi bardzo ważny element świadczący o solidarności z chrześcijanami w regionie. (PKWP/tłum. Helena Bulińska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW