Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Biuro PKWP w Poznaniu podsumowało rok

Główne obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, kampania #RedWeek i marsz milczenia, który przeszedł ulicami miasta, a także koncerty z udziałem artystów kaliskich na rzecz prześladowanych chrześcijan – to inicjatywy podjęte przez Biuro PKWP w Poznaniu w 2021 roku.

Biuro PKWP w Poznaniu podsumowało rokzdj. Marsz pod hasłem "Zabijani w ciszy" w Poznaniu towarzyszył obchodom kampanii #RedWeek w Polsce / autor: Damian Niemczal

Biura PKWP w Poznaniu nie ominęła pandemia. Początek roku zmusił Stowarzyszenie do weryfikacji zaplanowanych wcześniej wizyt w parafiach, które wpisują się m.in. w kampanię „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. „Od stycznia do kwietnia z kilkunastu umówionych spotkań odbyło się pięć” – wyjaśnia Tomasz Zawal.

Wypracowana została nowa formuła pozyskiwania środków na rzecz prześladowanych chrześcijan. „Chodzi o koncerty online, transmitowane w internecie” – wyjaśnia dyrektor Biura PKWP w Poznaniu. Przypomina, że „artyści związani z teatrem kaliskim i filharmonią dwukrotnie dali koncert w kościołach”. Wydarzenia odbywały się w Kaliszu, a transmisję przeprowadziły media diecezjalne: telewizja Dom Józefa oraz Radio Rodzina. W trakcie występu środki dla prześladowanych można było przekazać dzięki kampanii SMS. Wydarzenie – podkreśla Tomasz Zawal – „stało na bardzo wysokim poziomie”. Zawodowych artystów wsparł chór działający przy sanktuarium ojców jezuitów w Kaliszu.

W listopadzie Poznań był centrum obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. „Krajem, na który zwracaliśmy szczególną uwagę, był Liban” – przypomina Tomasz Zawal. W katedrze poznańskiej Mszy św. przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki. Towarzyszył mu abp Georges Bacouni z Libanu. Więcej na ten temat tutaj: https://pkwp.org/newsy/abp_bacouni_polacy_wypelniaja_przykazanie_milosci_blizniego.

Biuro PKWP w Poznaniu stało w centrum działań, jakie polska sekcja Stowarzyszenia podejmowała w ramach ogólnoświatowej kampanii #RedWeek. Świątynie, budynki administracji publicznej i inne ważne miejsca na całym świecie zostały podświetlone na czerwono. „Kolor czerwony to kolor męczeńskiej krwi oddanej dla imienia Jezus” – tłumaczy Tomasz Zawal. W Poznaniu podświetlone zostało Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (oo. jezuici). Miał miejsce marsz milczenia. „Był on oddolną inicjatywą środowisk akademickich” – wyjaśnia dyrektor biura PKWP. Dodaje, że uczestnicy wydarzenia „nieśli plansze z nazwiskami i biogramami chrześcijan, którzy oddali życie za wiarę”. Organizatorzy marszu przekonywali, że „cisza będzie bardziej wymowna niż dźwięk”. Więcej o wydarzeniu tutaj: https://pkwp.org/newsy/poznan_marsz_milczenia_zabijani_w_ciszy.

W ramach kampanii #RedWeek po raz pierwszy udało się podświetlić więżę Jasnej Góry. „To najbardziej rozpoznawalny znak. W całej Polsce doliczyliśmy się łącznie pięciu podświetlonych punktów” – podkreśla Tomasz Zawal.

Kampania #RedWeek będzie ponownie organizowana przez Biuro PKWP w Poznaniu w rozpoczętym roku. „Będziemy czerpać z doświadczeń Słowacji i Belgii, które miały po kilkaset lokalizacji, choć to relatywnie niewielkie kraje” – mówi Tomasz Zawal. Wyjaśnia, że akcja ogromny rozmiar przybrała na Filipinach, gdzie „biskupi zdecydowali o specjalnej sesji episkopatu, a w całym kraju podświetlonych zostało 2 tys. kościołów”.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW