Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Biskup Maiduguri w północnej Nigerii: "Boko Haram jest produktem korupcji"

Pomimo stałego zagrożenia aktami terrorystycznymi przez islamistyczną grupę terrorystyczną Boko Haram, wierni diecezji Maiduguri w północnej Nigerii "są bardzo odważny i nie boją się " mówi biskup Maiduguri, Oliver Dashe Doeme, w rozmowie z przedstawicielem Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Mimo, że jego diecezja jest poważnie narażona na ataki na chrześcijan, wierni jednak "bardzo odważnie dają otwarte świadectwo swej wiary." Nawet krótko po atakach terrorystycznych na kościoły, ludzie wciąż przychodzą "w wielkiej liczbie i biorą udział w nabożeństwach".

Lojalność kapłanów wobec swojego biskupa i wiernych jest również "wielką zachętą" do bycia w Kościele. "Pomimo stałego śmiertelnego niebezpieczeństwa i zagrożenia, nasi kapłani przebywają w swoich parafiach i nadal wykonują swe obowiązki duszpasterskie". Liczba osób przygotowująca się do kapłaństwa jest również satysfakcjonująca. W seminarium w Maiduguri uczy się obecnie 30 seminarzystów. Niedawno w tej diecezji zostało wyświęconych ośmiu księży.

Biskup Oliver Dashe Doeme opisuje Boko Haram jako "produkt korupcji". W celu osiągnięcia pokoju należy zatem walczyć z korupcją, która jest powszechna w kraju, a ponadto należy zadbać o przyszłość młodzieży. Jego zdaniem, niektóre grupy mogą manipulować tymi młodymi ludźmi, którym brak perspektyw. Młodzi ludzie, którzy znajdują swe miejsce w społeczeństwie, nie są tak łatwo podatni na manipulacje innych. "Gdybym powiedział komuś <<idź i zabij>>, to młody człowiek, który ma ustabilizowane życie w społeczeństwie nie zrobi tego". Zwrócił on również uwagę, że choć Nigeria jest krajem bogatym w zasoby, to nie wykorzystuje ich należycie przez korupcję, a także jednostronne nastawienie gospodarki na wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej z jednoczesnym zaniedbaniem innych sektorów gospodarki, zwłaszcza rolnictwa. Istnieje wielka potrzeba podjęcia nowych działań w tym zakresie .

Głównym wyzwaniem dla Kościoła w północnej Nigerii, według biskupa Doeme, jest odbudowa kościołów i budynków kościelnych po atakach terrorystycznych, jak również duszpasterstwo wśród wdów i sierot.

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW