Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Biskup Basabe: W Wenezueli odmawia się prawa do życia

Rozpacz i rozczarowanie, ale także nadzieja i wiara były podstawą homilii wenezuelskiego bpa Wiktora Hugo Basabe, z diecezji San Felipe, administratora apostolskiego archidiecezji Barquisimeto.

Victor Hugo Basabe, biskup San Felipe i administrator apostolski w BarquisimetoVictor Hugo Basabe, biskup diecezji San Felipe i administrator apostolski w Barquisimeto.

Bp Basabe wygłosił homilię podczas pielgrzymki, która miała miejsce 14 stycznia. Co roku w tym czasie w Wenezueli odbywa się procesja maryjna (Divina Pastora), uważana za jedną z największych na świecie.

W swojej homilii biskup Basabe porównał prześladowania mieszkańców Betulii w Izraelu (księga Judyty) do obecnej sytuacji w kraju. – Wenezuela jest również „ludem oblężonym, narodem, który ktoś chce poniżać i odmawiać mu podstawowych praw do życia”. Odczuwamy przemoc instytucjonalną, która prześladuje i wyrzuca tych, którzy nie zgadzają się z obecnym stanem w kraju i chcą zmian w rządzie. Bieżąca sytuacja zmusza wielu naszych bliskich do znalezienia nowych dróg i poszukiwania nowych horyzontów, aby zapewnić sobie przetrwanie. Trzeba wspomnieć także o pracownikach służby zdrowia, którzy wykonują „magiczne sztuczki”, aby żyć w kraju, który nie pozwala im swobodnie wykonywać zawodu – podkreślił.

Wenezuela ofiarą interesów geopolitycznych

- Wenezuela dziś jest dręczona mrocznymi interesami, nikt nie bierze pod uwagę milionów mieszkańców żyjących w skrajnej biedzie. Kraj jest ofiarą systemu kierowanego przez ludzi, którym zależy tylko na tym, co mogą wynieść z Wenezueli, a nie co mogą dla niej zrobić – dodał hierarcha.

Biskup Basabe zaznaczył również, jak ważne jest, aby ludzie mieli polityków, którzy naprawdę kochają swój kraj: „Potrzeba nam polityków, którzy kierują się zasadami etyki, a nie myślą egocentrycznie i stronniczo. Naród wenezuelski, który jest chętny na zmiany, został zdradzony przez sprzedajnych polityków, którym zaufał w dniu 6 grudnia 2015 r. podczas wyborów. Teoretycznie mieli oni dążyć do zmiany, ale ostatecznie sprzedali się za marne pieniądze”.

- Naród ten jest zatem ofiarą nowych Holofernesów - jak w Betulii - przejęli kontrolę nad krajem, który mogą utrzymać tylko siłą. Pomimo przysięgi, jaką złożyli w obronie kraju i jego obywateli, dziś są stronniczy i tchórzliwi, zwracają się przeciwko własnemu narodowi, kiedy ten domaga się swoich praw i woła o sprawiedliwość – kontynuował.

Cierpienie Maryi

Przypominając o początkach pielgrzymek „Divina Pastora” zakorzenionych w miłości do Maryi, biskup porównał cierpienie Matki Bożej po śmierci Jezusa do cierpienia milionów matek wenezuelskich w obliczu śmierci ich dzieci z głodu oraz niedożywienia. Dlatego hierarcha poprosił Maryję o wstawiennictwo, aby „Wenezuela poruszała się ścieżkami prawdziwego pokoju, demokracji i wolności”.

Energiczna homilia biskupa zakończyła się przesłaniem nadziei, wiary i jedności dla narodu wenezuelskiego: „Nadszedł czas na zaufanie i jedność, abyśmy jako naród mogli postawić mur pokoju, który będzie murem oporu przeciwko tym, którzy chcą nas oblegać i sprawić, że stracimy zaufanie do Boga. Zachęcam wszystkich do przeciwdziałania niewłaściwemu zachowaniu, które przyczynia się do szerzenia zła”.

Zgromadzeni wierni, wygłoszoną homilię przez bpa Wiktora Hugo Basabe nagrodzili gromkimi brawami.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW