Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Biskup Angelo Moreschi, wikariusz apostolski Gambelli (Etiopia) – ofiara COVID-19

26 marca 2020 r. dotarła do nas smutna wiadomość, że dzień wcześniej (w uroczystość Zwiastowania NMP) w Brescii we Włoszech zmarł zarażony koronawirusem wieloletni partner projektów PKWP, biskup Angelo Moreschi, wikariusz apostolski Gambelli (Etiopia). Jest on pierwszym katolickim biskupem i pierwszym partnerem projektów Pomocy Kościołowi w Potrzebie, który stał się ofiarą COVID-19.

bp Angelo MoreschiBiskup Angelo Moreschi z dziećmi w parafii Bonga, Wikariat Apostolski Gambella, 2012 r.

Publikujemy nekrolog śp. bpa Angelo Moreschi.

Biskup Angelo Moreschi urodził się 13 czerwca 1952 r. we Włoszech i był członkiem Zgromadzenia Salezjanów Księdza Bosko. Swoją posługę kapłańską poświęcił najbiedniejszym w Etiopii. Wikariat Apostolski Gambelli, którym kierował jako biskup przez 10 lat, jest ubogim i słabo rozwiniętym obszarem w zachodniej części tego kraju, graniczącej z Sudanem Południowym. Często dochodzi tam do napięć i konfliktów etnicznych oraz społecznych, ludzie żyją w skrajnym ubóstwie, brakuje podstawowej infrastruktury.

W tym trudnym środowisku biskup Angelo Moreschi ze względu na swoją pokorną i bezinteresowną służbę, którą pełnił na rzecz całej ludności, niezależnie od jej przekonań religijnych czy tożsamości etnicznej, przez miejscową ludność nazwany został „Abba Angelo” („Ojciec Angelo”) i stał się dla regionu promykiem nadziei. Pomimo słabego stanu zdrowia wspomagał pojednanie między różnymi plemionami, organizował pomoc dla licznych uchodźców z Sudanu Południowego i zapewniał obecność Kościoła nawet w odległych i odciętych od świata miejscach, do których w porze deszczowej kapłani mogą dotrzeć jedynie motorówkami.

Na obszarze pierwszej ewangelizacji, gdzie wielu mieszkańców nie słyszało nigdy wcześniej o Jezusie Chrystusie, to właśnie biskup Angelo umożliwił Dobrej Nowinie dotknięcie niejednego serca. „W Etiopii prawdziwie zrozumiałem Ewangelię” - takie świadectwo przekazał PKWP. Był naszym długoletnim przyjacielem i partnerem projektów, a poprzez uzyskaną od nas pomoc w wioskach, gdzie ludność niedawno przyjęła wiarę katolicką, zbudował wiele kaplic. Poprosił też o wsparcie swoich kapłanów przez stypendia mszalne i środki transportu.

PKWP jest głęboko zasmucone tą bolesną stratą i kontynuuje modlitwę zarówno za śp. bpa Angelo Moreschi, jak i za wszystkie ofiary pandemii koronawirusa.

Niech Pan obdarzy „Abba Angelo” wiecznym odpoczynkiem. Niech Aniołowie poprowadzą do raju tego, który nosił ich imię (Angelo – Anioł).

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW