Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Bangladesz: Arcybiskup Dhaki potępia zamieszki wywołane przez islamistyczne ugrupowania

„Poprzez akty przemocy i wprowadzanie chaosu prawdopodobnie ma być obalony rząd."

Gwałtowne zamieszki wywołane w sobotę (5 maja) w Dhacce przez islamistyczne grupy wzbudziły u wielu mieszkańców Bangladeszu duże zaniepokojenie.

Wskazał na to w trakcie rozmowy telefonicznej z międzynarodową, katolicką organizacją charytatywną „Pomoc Kościołowi w Potrzebie" arcybiskup Dhaki, Patrick D`Rozario.

Arcybiskup stwierdził: „Największa partia opozycyjna Bangladesh Nationalist Party (BNP), udzieliła poparcia sprawcom zamieszek. Oczywistym jest fakt, że stał za tym plan obalenia rządu. Za sprawą przemocy miał zapanować chaos." Według arcybiskupa podłoże owych wydarzeń stanowi wewnątrzislamska walka o władzę: „Kwestią sporną jest pytanie, czym jest Islam? Akcje protestacyjne organizowane są przez różne ugrupowania islamistyczne. Postawiły one 13 żądań, niemożliwych do pogodzenia z zasadami konstytucji. Zaden światły mieszkaniec Bangladeszu nie popiera tych żądań, czynią to jedynie grupy ludzi wywodzących się ze szkół islamskich nastawionych na dokonywanie aktów przemocy."

Według Arcybiskupa D`Rozario w trakcie ostatnich rozruchów chrześcijanie nie ponieśli żadnych strat. We wspólnej deklaracji - przyjętej pozytywnie również przez muzułmanów - wszystkie chrześcijańskie kościoły w Bangladeszu ogłosiły 1 czerwca dniem modlitwy, postu i skruchy. Arcybiskup D`Rozario:

„Wzywamy wszystkich obywateli Bangladeszu odpowiedzialnych za działania polityczne i społeczne aby skierowali swoją uwagę ku najbiedniejszym współobywatelom. Jeżeli wszyscy tak uczynimy, możemy dokonać rzeczywistych zmian dla dobra ogólnego." Następnie Arcybiskup dodaje: „ Faktem jest, że prości ludzie żyli tutaj ze sobą w pokoju. To stanowi część naszej kultury i tradycji. Konflikty przynoszone są z poza granic kraju."

PKWP (tł. Ch. Wieslo)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW