Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Bahrajn: Poświęcenie Katedry Matki Bożej Arabskiej – 10 grudnia.

Aż do teraz Bahrajn posiadał tylko jeden kościół w stolicy oraz małą kaplicę na przedmieściach. Dla 90 000 wiernych katolików w tym kraju odprawiano 25 mszy świętych od piątku do niedzieli, a kościół był ciągle przepełniony.

BahrajnZdj. ACN International / Budowa Katedry Matki Boskiej Arabskiej

Wikariat apostolski Arabii Północnej, do którego należą Bahrajn, Kuwejt, Katar oraz Arabia Saudyjska, liczy około 2,5 miliona katolików, w większości pracowników migracyjnych z różnych narodów i odmiennych kultur. Ś. P. biskup Camillo Ballin, chcąc zapewnić im opiekę duszpasterską, rozpoczął odważny projekt: budowę katedry Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Arabskiej.

10 grudnia 2021 roku katedra Matki Bożej Arabskiej została poświęcona przez kardynała Luisa Antonia Tagle, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w obecności arcybiskupa Eugene M. Nugent, nuncjusza apostolskiego w Kuwejcie i Bahrajnie oraz biskupa Paula Hindera, administratora apostolskiego Arabii Północnej, następcy zmarłego w maju 2020 roku Camilla Ballina.

Dzień wcześniej, 9 grudnia 2021 roku, Jego Wysokość Król Hamad Bin Isa Bin Saman Al Khalifa, jeden z wielkich zwolenników projektu, otworzył nowy kompleks. To właśnie monarcha przekazał 9 000 m2 pod budowę świątyni.

„Ludzie z wielkim entuzjazmem i radością oczekują historycznego momentu otwarcia i konsekracji katedry. Jednak bardzo tęskimy za naszym biskupem Camillo Ballin” – stwierdził ojciec Saji Thomas, kierownik projektu i ksiądz parafii w Awali, usytuowanej na południe od stolicy kraju, Manamy.

Ojciec Saji Thomas postrzega katedrę jako „model religijnej zgody, znak tolerancji Królestwa Bahrajnu oraz wspaniały przykład dla świata pokojowej koegzystencji”. Pierwsza katedra katolicka czasów współczesnych w Zatoce Perskiej powstała w Bahrajnie, w roku 1939, na ziemi ofiarowanej przez Emira Bahrajnu.

„Niedawno, 30 września 2021 roku, osobisty przedstawiciel króla i przewodniczący najwyższej rady ds. środowiska, Jego Wysokość Shaikh Abdulla Bin Hamad Al Khalifa odwiedził tę katedrę. Podczas zwiedzania wyraził swój zachwyt świątynią i jej wyposażeniem. Był pod wrażeniem ręcznie malowanych ikon oraz przestronnością budowli. Wraz z wiernymi katolikami, on również nie może doczekać się otwarcia największego kościoła na Półwyspie Arabskim” – wyjaśnił w rozmowie z Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) ojciec Saji Thomas.

Budowa katedry to znaczący krok naprzód w stosunkach Kościoła z tym państwem, a także świadectwo wzrastającej liczby katolików w regionie. PKWP wspierało w różnych stadiach ten projekt dla chrześcijan z Półwyspu Arabskiego. Dotychczas, tylko pięć oficjalnie wyznaczonych kościołów zapewnia opiekę Katolikom na 880 000 mi2, na których rozciąga się Półwysep.

Wspominając biskupa Ballina, Regina Lynch, przewodnicząca projektów PKWP, powiedziała: „Wykazywał on ogromną determinację w czasach, gdy trzeba było pokonywać wiele przeszkód. Od ceremonii położenia kamienia węgielnego 31 maja 2014 minęło ponad sześć lat, wypełnionych ciężką pracą i wieloma rozprawami w sądach. Jestem pewna, że biskup Ballin świętuje razem z nami w niebie”.

„Istnieje zmienna liczba osób przybywających i wyjeżdżających w celach zawodowych. Mamy tutaj międzynarodową wspólnotę, głównie z Indii, Filipin, Pakistanu, Sri Lanki, Libanu, Palestyny i Jordanii, lecz również z wielu państw Ameryki Łacińskiej i Afryki. Jeśli chodzi o ryty liturgiczne, mamy łaciński, syromalabarski, syromalankarski, maronicki, koptyjski i inne” – wyjaśnił ojciec Saji Thomas.

Katedra powstanie nie tylko dla katolików w Bahrajnie, lecz dla wszystkich wiernych Kościoła Półwyspu Arabskiego, który obejmuje cztery kraje. Jest szczególnie ważna dla katolików z Arabii Saudyjskiej, gdzie wciąż nie powstał ani jedna świątynia, by mógła służyć 1,5 miliona wiernym w tym państwie. „Na całym Półwyspie Arabskim, a zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej, praktykowanie chrześcijaństwa jest ściśle określone i ograniczone do terenów zagranicznych ambasad oraz domów prywatnych. Z tego powodu wielu chrześcijan żyjących w Arabii Saudyjskiej przybywa do sąsiedniego Bahrajnu, by otrzymać sakramenty i móc przeżywać swoją wiarę we wspólnocie” – powiedziała Regina Lynch.

„Chrześcijanie w Bahrajnie nie mają łatwego życia. Powodem tego nie jest rząd, ale fakt, że musieli oni opuścić swoje kraje, rodziny i przyjaciół. Wielu z nich jest samotnych. W tak wielkim cierpieniu potrzebują specjalnej opieki duchowej, która pomaga im pozostać sobą; bez niej byliby zgubieni” – wyjaśnia Regina Lynch. Szczególnie teraz, w czasach Covid-19, kryzysu ekonomicznego, braku perspektyw zawodowych, nowopowstała katedra jest znakiem nadziei dla arabskich chrześcijan.

„Katedra w Awali może pomieścić 2300 wiernych, posiada dwie kaplice i dwa duże pomieszczenia przeznaczone dla sakramentu pokuty. Kształt świątyni zainspirowany został namiotem, w którym, jak mówi nam Stary Testament, Mojżesz spotykał się ze swoim ludem” – opowiedział PKWP ojciec Saji Thomas.

W jednej z kaplic widnieje wizerunek Matki Bożej z Arabii – patronki wikariatu apostolski Arabii Północnej. Ukoronowanej Dziewicy Maryi, trzymającej w ręku różaniec, towarzyszy Dzieciątko Jezus. Nowy kompleks budowli obok katedry będzie siedzibą wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, powołanego w 2012 roku. Centrum będzie otwarte także dla innych wyznań chrześcijańskich.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW