Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Atak w Nigerii

Atak w NigeriiBiskup diecezjalny dla PKWP: „nie mam żadnego powodu, by sądzić, że był to atak przeciwko kościołowi”.

W rozmowie telefonicznej z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, biskup Hilary Paul Odili Okeke, ordynariusz Nnewi, opowiada o tragicznym ataku, który miał miejsce w niedzielę rano (6 VIII) w jego diecezji, w kościele pw. św. Filipa w Ozubulu.

Podczas celebracji porannej Mszy św. o godz. 6-tej, uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień do wiernych wewnątrz kościoła. „Niektóre osoby zginęły w świątyni - relacjonował biskup PKWP - podczas gdy inni zmarli w szpitalu lub w drodze do niego, w karetce. Na razie tragiczny bilans to 13 zabitych i 26 rannych."

Według biskupa Okeke, tragedia jest wynikiem napięć w lokalnej społeczności i nie może być w żaden sposób interpretowana jako zamach terrorystyczny. „Nie mam żadnego dowodu, aby zakładać, że za atakiem stoi Boko Haram lub jakaś inna grupa terrorystyczna. Nie sądzę, żeby był to atak przeciwko Kościołowi, choć miał on miejsce właśnie we wnętrzu kościoła."

Wczoraj (poniedziałek 7 VIII) biskup odwiedził rodziny ofiar i rannych, leżących w dwóch różnych szpitalach. „Spotkałem się z nimi wszystkimi, starając ich pocieszyć. Powiedziałem, że teraz najważniejsze to wytrwać w wierności Panu. Tragedie takie jak ta, mogą stać się udziałem każdego z nas, w każdej chwili. W tej sytuacji możemy tylko powierzyć wszystko miłosiernym rękom Boga i zdać się na Jego wolę. "

Atak na kościół wzbudził duży niepokój pośród lokalnej społeczności. W południowej Nigerii, w zdecydowanej większości chrześcijańskiej, nie było dotąd żadnych ataków tego typu. „Mimo oczywistych trudności, w Mszach św. odprawianych wczoraj w kościele św. Filipa uczestniczyło wielu ludzi.”

Krótko po rozpoczęciu Eucharystii dotarł do diecezji telegram kondolencyjny od papieża Franciszka. „Byłem zaskoczony, nie spodziewałem się otrzymać wiadomości od Ojca Świętego. Przeczytałem go natychmiast moim wiernym, którzy byli pod ogromnym wrażeniem bliskości Papieża. Poczuli jego duchowe wsparcie w tak tragicznej chwili. "

Teraz biskup Okeke jest zaangażowany w organizowanie pomocy dla rannych i rodzin ofiar, o którą prosi wszystkich chrześcijan w świecie. „Ale przede wszystkim prosimy naszych braci w wierze, aby modlili się za nas, za ofiary i samych sprawców. To jest pierwsza rzecz, o którą prosimy: modlitwa, modlitwa, modlitwa ".

Marta Petrosillo, ACN Italia
tłum. Tomasz Zawal

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW