Asia Bibi opuściła więzienie
07 lis 2018Asia Bibi w środę rano opuściła mury więzienia w MulTan. Taką informację podał jej prawnik, Saif-Ul-Malook dziennikarzom Agence France-Presse. – Powiedziano mi, że jest w samolocie, ale nikt nie wie, gdzie wyląduje – wyjaśnił Saif-Ul-Malook.
Asia Bibi, wł. Aasiya Noreen Bibi, matka pięciorga dzieci z Ittana Wali, wioski w centralnym Pakistanie, przebywała w więzieniu od niemal dziesięciu lat, kiedy to fałszywie oskarżono ją o bluźnierstwo. Pierwszy wyrok skazujący ją na śmierć zapadł w 2010 roku, kolejny w 2014 roku. Asia Bibi odwołała się od tej decyzji do Sądu Najwyższego.
Jej sprawa została ponownie rozpatrzona 8 października 2018 roku, ale Sąd Najwyższy wstrzymał się z ogłoszeniem ostatecznego orzeczenia. Było to podyktowane względami bezpieczeństwa oraz groźbami protestów ze strony radykalnych muzułmanów.
Wyrok Sądu Najwyższego został ogłoszony 31 października 2018 roku. Niemal w tym samym momencie na ulicach wielu pakistańskich miast, m.in. Islamabadu, Lahaur, Karaczi, Fajsalabadu, pojawili się protestujący fundamentaliści, którzy wciąż domagali się jej śmierci. Za tymi działaniami stała radykalna organizacja TLP (Tehreek-e-Labaik Pakistan), która domagała się m.in. ponownego rozpatrzenia sprawy Asii Bibi. Rząd zgodził się na warunki podyktowane przez przywódców TLP. Ponadto fundamentaliści żądali zwolnienia ponad 5 tysięcy aresztowanych protestujących.
W obliczu takiego obrotu spraw mąż Asii Bibi, Ashiq Masih, wystosował apel do władz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch i Wielkiej Brytanii z prośbą o udzielenie całej rodzinie azylu. Swoje wsparcie zapowiedziały m.in. władze Włoch oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaapelował do władz Pakistanu o wydanie niezbędnych dokumentów podróżnych. „Z niecierpliwością czekam na spotkanie z nią i z jej rodziną tak szybko, jak tylko będzie to możliwe” – napisał Antonio Tajani na swoim koncie na Twitterze.
Na przestrzeni lat w obronie Asii Bibi stanęli m.in. gubernator prowincji Pendżab, muzułmanin Salman Taseer i chrześcijanin Shahbaz Bhatti, federalny minister ds. mniejszości. Obaj zostali zamordowani przez radykalnych muzułmanów. Bhatii, który zginął od niemal trzydziestu kul w maju 2011 roku, jest kandydatem na ołtarze – jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2016 roku.