Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Arabia Saudyjska: Chrześcijanie aresztowani za udział w modlitwie

Trzydziestu pięciu Chrześcijan zostało aresztowanych, pobitych i poniżonych za udział w modlitwie w Arabii Saudyjskiej.

Grupa Etiopczyków została aresztowana w domu jednego z nich. Postawiono im zarzut „nieobyczajnego zgromadzenia" czyli dopuszczenia się kontaktów z osobami odmiennych płci nie będąc w związku małżeńskim. Dla organizacji zajmującej się prawami człowieka Human Rights Watch, jest to kolejny przykład naruszenia wolności religijnej.

Bejrut (AsiaNews) - Human Rights Watch informuje, że trzydziestu pięciu Chrześcijan z Etiopii zostało aresztowanych, pobitych i w różny sposób poniżonych po tym jak zostali złapani podczas spotkania modlitewnego w Jeddah, Arabia Saudyjska. Obecnie grozi im wydalenie z kraju.

6 mężczyzn i 29 kobiet zostało aresztowanych w połowie grudnia, ponieważ spotkali się oni, aby się modlić się w czasie Adwentu. Dwie kobiety i jeden mężczyzna powiedzieli organizacji, że najpierw wszyscy zostali zabrani na komisariat policji a później do więzienia Buraiman. Podczas pobytu w areszcie zmuszano kobiety do rozbierania się i poddano je upokarzającej rewizji osobistej; mężczyźni byli bici i obrażano ich nazywając "niewiernymi".

Więźniowie narzekali na nieodpowiednią pomoc lekarską (jeden z nich cierpi na cukrzycę) oraz dyskryminację osób niebędących Saudyjczykami jeśli chodzi o dostęp do toalet.

Dziesięć dni po aresztowaniu niektórzy z więźniów zostali zabrani do sądu gdzie zmuszono ich do złożenia odcisków swoich palców pod dokumentem, którego wcześniej nie mogli przeczytać.

Władze poinformowały grupę, że zostali oni oskarżeni o zorganizowanie „nieobyczajnego zgromadzenia" czyli kontaktów z osobami odmiennych płci nie będąc w związku małżeńskim, co jest zakazane w Arabii Saudyjskiej.

Dla organizacji Human Rights Watch jest to najnowszy przykład nietolerancji religijnej.

W roku 2006 władze Arabii Saudyjskiej obiecały Stanom Zjednoczonym Ameryki, że "zagwarantują i będą chronić prawa do prywatnych zgromadzeń wszystkim, włączając w to osoby niebędące wyznawcami islamu, którzy spotykają się w domach, aby praktykować swoją religię" i "zapewniają, że policjanci religijni nie będą zatrzymywać i przeprowadzać dochodzenia w sprawie osób podejrzanych, stosować kar lub naruszać ich spokoju domowego".

W Arabii Saudyjskiej Islam jest jedyną prawnie uznaną religią i publiczne praktykowanie religii innych niż Islam są zabronione w całym królestwie.

W październiku w Arabii Saudyjskiej powstało Międzynarodowe Centrum Międzywyznaniowego i Międzykulturowego Dialogu im. Króla Abdullaha Bin Abdulaziza.

(źródło: AsiaNews; tłum. Joanna Brodowska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW