Apel syryjskiego arcybiskupa: ¬Chcemy i potrzebujemy pokoju. Proszę, módlcie się za nas!
18 kwi 2018Melchicki arcybiskup Homs, J. E. Jean Arbach, po siedmiu latach wojny i wydarzeniach z ostatnich dni przesłał wiadomość, która jest przepełniona zmęczeniem i smutkiem z powodu obecnej sytuacji w Syrii.
– Ludzie nie mogą więcej znieść – mówił arcybiskup. – Oni po prostu chcą żyć zwyczajnym życiem, spać spokojnie w swoich łóżkach, budzić się i iść do pracy, a nie słuchać dźwięku spadających bomb. Tego jest już za dużo – powiedział.
Przemawiając do międzynarodowego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) arcybiskup poprosił o modlitwę: – Potrzebujemy modlitwy, modlitwy i jeszcze raz modlitwy. Jest to jedyna rzecz, która może przynieść nam jedność w tym kraju. Arcybiskup przypomniał, że papież Franciszek również wezwał do modlitwy w związku z sytuacją w Syrii, która – jak sam wyjaśnił – nie jest problemem tylko tego jednego kraju, ale „już dawno zostały przekroczone kolejne granice. Cały świat potrzebuje pokoju”.
Jak podkreślił arcybiskup, „wszystko zostało zniszczone, są miliony uchodźców. Gdyby tylko politycy na całym świecie działali na rzecz pokoju, a nie na rzecz wojny, już dawno nikt by nie cierpiał”.
Pomimo tej trudnej sytuacji, Syryjczycy nie stracili odwagi ani przekonania, że ich kraj może ponownie powstać z popiołów. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) pomaga w regionie Homs, realizując szereg różnych projektów, w tym stypendia naukowe dla 4000 studentów. Ponadto organizuje podstawowe artykuły spożywcze, lekarstwa, a także wspiera odbudowę domów i nieruchomości kościelnych. Arcybiskup Jean Arbach zauważył, że 80% kościołów i centrów katechetycznych zostało już naprawionych.
Prawosławny patriarcha Jan X, syryjski patriarcha prawosławny Ignacy Efrem II oraz melchicki patriarcha Józef Absi wydali oświadczenie wysłane do ACN, w którym „piętnują i potępiają brutalną agresję ze strony Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii”. Agresja była odpowiedzią na rzekomy atak bronią chemiczną przez rząd syryjski na miasto Duma.
Duchowni potępili tę straszną sytuację, którą określili jako „jawne pogwałcenie praw międzynarodowych i Karty Narodów Zjednoczonych” i nazwali „nieuzasadnioną i niepopartą wystarczającymi i wyraźnymi dowodami”. Podkreślili także, że jest to „brutalna agresja, która niszczy szanse na pokojowe rozwiązanie polityczne i prowadzi do eskalacji i dalszych komplikacji”. Dodatkowo zauważyli, że to działanie zachęca organizacje terrorystyczne i dodaje im impetu do kontynuowania swoich działań.
W swoim oświadczeniu patriarchowie wzywają wszystkie Kościoły z krajów, które uczestniczyły w agresji, aby „wypełniały swoje chrześcijańskie obowiązki, zgodnie z naukami Ewangelii, by potępiły tę agresję i wzywały swoje rządy do ochrony międzynarodowego pokoju”.
Inf. pras. ACN