Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Antiquum ministerium

Franciszek ustanawia posługę katechisty (katechety).

KatecheciZdj. ACN International / Katechista prowadzi modlitwy w kaplicy zbudowanej przez przesiedlonych katolików w obozie Macar-Abiak, diecezja Rumbek, południowy Sudan, 2001.

10 maja 2021 r. Ojciec Święty ogłosił list apostolski wydany w formie „motu proprio” („z własnej inicjatywy”) o posłudze katechisty (katechety): http://www.vatican.va/content/francesco/pl/motu_proprio/documents/papa-francesco-motu-proprio-20210510_antiquum-ministerium.html

KATECHETA CZY KATECHISTA?

Słowo catechist (ang), catechista (it), catechiste (fr), catequista (hisz, port) w Liście apostolskim „Antiquum ministerium” w języku polskim oddano jako katecheta. Jest to dość mylące, gdyż wydaje się, że kojarzy się ono zasadniczo z osobą nauczającą katechezę (prowadzącą lekcje religii) w szkole. Z tekstu listu papieża jasno wynika, że chodzi o posługę katechisty znaną przecież także w Polsce.

Na stronie internetowej Szkoły Katechistów Archidiecezji Poznańskiej, funkcjonującej już 11 lat, czytamy, że jej celem „jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach” oraz „Formacja w Szkole Katechistów obejmuje formację podstawową i permanentną (stałą) katechistów. Odbywa się ona w ramach wyznaczonych spotkań, rekolekcji i stażu odbywanego przez kandydatów w parafiach”. Z kolei w punkcie 6 Listu apostolskiego Franciszka czytamy: „Katecheta [katechista] jest bowiem powołany przede wszystkim po to, by wyrazić swoje kompetencje w posłudze duszpasterskiej przekazywania wiary, która rozwija się na różnych swych etapach: od pierwszego głoszenia, które wprowadza w kerygmat, przez nauczanie, które czyni świadomymi nowego życia w Chrystusie i przygotowuje w szczególności do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, aż po formację stałą, która pozwala każdemu ochrzczonemu być zawsze gotowym do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei (1 P 3, 15)”. Ponadto, w Liście apostolskim Franciszek przywołuje dokument „Ad gentes” Soboru Watykańskiego II: „W naszych czasach, kiedy odczuwa się brak kapłanów do głoszenia Ewangelii tak licznym wiernym i do wykonywania posługi duszpasterskiej, urząd katechistów posiada szczególne znaczenie” (por. Sob. Wat. II, Dekr. Ad gentes, 17).

To właśnie podkreślił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w poznańskiej katedrze 5 grudnia 2020 r. podczas Eucharystii połączonej z wręczeniem oraz odnowieniem misji kanonicznych katechistom, podejmującym formację w ramach Szkoły Katechistów Archidiecezji Poznańskiej: „Im bardziej duch laicyzmu przenika rzesze ludzi ochrzczonych, tym bardziej duchowni potrzebują współpracowników o charakterze ściśle apostolskim. Głównym apostolskim zadaniem katechistów jest katechizowanie osób dorosłych. W odróżnieniu od katechetów, którzy są przeznaczeni do katechizowania dzieci i młodzieży, katechiści podejmują w naszej archidiecezji przede wszystkim trud katechezy dorosłych” (cała homilia: http://archpoznan.pl/pl/web/homilia/view/id/zniwo-wprawdzie-wielkie-ale-robotnikow-malo).

„Katechiści stanowią trzon Kościoła”

„Bardzo cieszymy się z najnowszego Listu Apostolskiego Antiquum Ministerium, w którym papież ustanowił 'świecką posługę' katechisty z jej własnym Obrzędem Ustanowienia” - mówi Regina Lynch, dyrektor ds. projektów Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

„Nasza praca związana z projektami w ponad 140 krajach pokazała nam, że w wielu miejscach na świecie katechiści stanowią trzon Kościoła. Szczególnie w odległych regionach, gdzie księża rzadko mogą odwiedzać swoje parafie lub w krajach, gdzie wojna i prześladowania utrudniają pracę w parafii, katechiści są jednocześnie osobami pierwszego kontaktu, niosącymi pomoc humanitarną i duszpasterzami” - wyjaśnia Lynch.

„Odpowiedzialni za posługę duszpasterską w regionach, gdzie nie ma kapłanów, niekiedy za swoją odwagę i poświęcenie płacą nawet życiem. Szczególnie wzruszającym przykładem jest Philippe Yarga z diecezji Dori w Burkina Faso”. Yarga, który był odpowiedzialny za koordynację posługi duszpasterskiej we wschodniej części Burkina Faso przy granicy z Nigerią, został zabity przez terrorystów 16 lutego 2020 roku. Pozostawił siedmioro dzieci, z których najmłodsze urodziło się sześć tygodni po jego śmierci. „Katechiści w Burkina Faso i w innych krajach Sahelu są bezpośrednio narażeni na ataki terrorystyczne i czasami są zmuszeni do ucieczki ze swoimi rodzinami nawet w środku nocy. Z tego powodu jeden z projektów pomocowych PKWP w Burkina Faso koncentruje się na pomocy 18 wysiedlonym katechistom i ich rodzinom”.

ROLA KATECHISTY WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA

O niezwykle istotnej roli katechistów mówią misjonarze z całego świata. Posłuchajmy jednego z nich - kapucyn, o. Piotr Michalik OFMCap, jest misjonarzem w Republice Środkowoafrykańskiej, dyrektorem szkoły katechistów (0-4:12): https://www.youtube.com/watch?v=vGtLrl0q6SI

FORMACJA KATECHISTÓW I LIDERÓW ŚWIECKICH

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) zawsze wspierało projekty dotyczące katechistów. W tabeli prezentujemy dane dotyczące wsparcia w 2020 roku.

LICZBA WSPIERANYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW DUSZPASTERSKICH W 2020 R.:

AFRYKA 5.660
AZJA 9.644
EUROPA CENTRALNA I WSCHODNIA 524
AMERYKA ŁACIŃSKA 2.111
BLISKI WSCHÓD 450
RAZEM 18.389

Ogółem w 2020 roku PKWP zrealizowało około 20 projektów dotyczących zakupu materiałów duszpasterskich i katechetycznych oraz ponad 35 projektów dotyczących kursów i programów formacyjnych dla katechistów w ponad 18 krajach, np. w Pakistanie, Etiopii i na Ukrainie (w niektórych z nich zrealizowaliśmy kilka projektów).
Jeden z aktualnych finansuje formację duszpasterską w Centrum Emaus Katikamu w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego w Bidi Bidi na północy Ugandy. Historię katechisty Johna Josepha Gazi, który w Sudanie Południowym stracił ojca, brata i siostrę, prezentowaliśmy w 2019 r:  https://www.youtube.com/watch?v=iivWytA3RHE

Z kolei w 2015 r. w diecezji Ambikapur w północnych Indiach zrealizowaliśmy filmik przedstawiający dzień z życia wędrownego katechisty Leosa Tirkey: https://www.youtube.com/watch?v=EHGR8sXkj1M

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW