Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

75 tys. zł dla młodych mam z RŚA

W najbliższą niedzielę diecezja kaliska – za pośrednictwem polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – przekaże środki na pomoc dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej. Udało się zebrać 75 tys. zł.

Republika Środkowoafrykańska

Kobiety są największymi ofiarami trwającego konfliktu w RŚA. Kryzys polityczny i militarny ciągnie się tam od 2013 roku. Z myślą o najsłabszych w diecezji Bouar powstała szkoła dla dziewcząt „Londo, mo luti”, czyli „Wstań i stój”. W ośrodku kształci się około 80 kobiet. Uczą się pisać, czytać, prowadzić dom, opiekować dziećmi. Mają szansę nauki zawodu, by po 3-letnim pobycie w placówce utrzymać siebie i swoje dzieci.

Każda z dziewcząt, która przebywa w placówce, przeżyła swój osobisty dramat. Mówił o tym ordynariusz diecezji Bouar ks. bp Mirosław Gucwa w trakcie pobytu w Polsce. W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przywołał historię jednej z dziewcząt, która została zgwałcona i zaszła w ciąże. Postanowiła urodzić.

„Mówiła, że teraz, kiedy patrzy na swoją córkę, na uśmiech swojego dziecka, ono leczy jej ranę. Napełnia jej serce radością. Takie sytuacje spotykamy w naszym centrum” – podkreślał ks. bp Mirosław Gucwa.

W Polsce jako pierwsza na pomoc młodym mamom z diecezji Bouar zdecydowała się Parafia Matki Bożej Pocieszenia z Poznania. Po Mszy św., gdy wierni usłyszeli o dramacie mieszkańców RŚA, postanowili przekazać środki na zakup maszyn do szycia dla kobiet ze szkoły „Wstań i stój”. Miała być to wyprawka edukacyjna, która po zakończeniu nauki pozwoli dziewczętom samodzielnie utrzymać siebie i swoje dzieci. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://pkwp.org/newsy/podziekowanie_dla_parafii_z_poznania.

Na trudną sytuację młodych kobiet obojętna nie chciała pozostać także diecezja kaliska. Z inicjatywy ks. bp. Damiana Bryla rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na wyprawki edukacyjne dla diecezji Bouar.

„Na samym początku, kiedy rozmawialiśmy z bp. Damianem o wejściu diecezji kaliskiej w tę akcję, mówiliśmy o 30 pakietach edukacyjnych, każdy warty 600 zł. Łącznie miało dać to kwotę 18 tys. Sytuacja w RŚA tak bardzo poruszyła ludzkie serca, że łącznie udało się zabrać 75 tys. zł. To wielokrotność kwoty, o której mówiliśmy na początku” – tłumaczy dyrektor Biura PKWP w Poznaniu Tomasz Zawal.

Środki na pomoc RŚA zostaną przekazane w najbliższą niedzielę. W akcji pośredniczy polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W Kaliszu przebywał będzie dyrektor sekcji ks. prof. Waldemar Cisło. Spotka się z ks. bp. Damianem Brylem. W trakcie Mszy św. o godz. 11.30 wręczy medal „Amicus noster” o. Andrzejowi Lemieszowi SJ.

Na godz. 15.00 zaplanowano podsumowanie zbiórki dla RŚA. W wydarzeniu wezmą udział – obok ks. prof. Cisło – biskup pomocniczy kaliski ks. bp Łukasz Buzun oraz ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji.

„Młode dziewczyny z RŚA, jednego z najbiedniejszych krajów świata, otrzymują szansę podjąć edukację i otrzymać dyplom nauki zawodu. Pozwoli im to utrzymać nie tylko siebie, ale także swoje dzieci” – mówi Tomasz Zawal.

Szerzej o sytuacji mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej pisaliśmy tutaj: https://pkwp.org/newsy/bp_m_gucwa_kosciol_w_rsa_glosem_cierpiacych.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW