Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

6 tys. różańców dla Syrii

RóżańceW uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra pobłogosławił 6000 różańców przeznaczonych dla Syrii.

Różańce zostaną przekazane tym, których krewni lub członkowie rodziny zostali zamordowani podczas wojny domowej. Jest to część ekumenicznej inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wraz z katolickimi i prawosławnymi wspólnotami w kraju.

- Różańce, które powstały z inicjatywy PKWP są znakiem naszej bliskości z braćmi i siostrami w Syrii - powiedział papież Franciszek i dodał: „Módlmy się na różańcu o pokój na Bliskim Wschodzie i na całym świecie”.

Plan zakłada rozdanie różańców wśród różnych wspólnot chrześcijańskich w Syrii w dniu 15 września, w uroczystość Matki Bożej Bolesnej. Motto inicjatywy ekumenicznej brzmi „Pociesz mój lud” i ma na celu upamiętnienie ofiar niedawnej wojny domowej oraz zaoferowanie duchowego wsparcia i pociechy pogrążonym w żałobie.

We wcześniejszym spotkaniu z Biskupem Rzymu w watykańskim pensjonacie Santa Marta wziął udział prezes wykonawczy ACN International - dr Thomas Heine-Geldern, a także kilku dyrektorów europejskich biur. Na audiencji papież Franciszek pochwalił dzieło miłości i tę inicjatywę ekumeniczną: „Dziękuję Pomocy Kościołowi w Potrzebie za wszystko, co robi. Kiedy modlimy się z ludem w Syrii jesteśmy bliżej nich”.

Thomas Heine Geldern podkreślił, że był głęboko poruszony poparciem papieża dla tej kampanii modlitewnej: „Ojciec Święty kilkukrotnie wyraził aprobatę dla naszego zaangażowania w Syrii i na Bliskim Wschodzie, dziś zrobił to ponownie. Poświęcone różańce dla rodzin ofiar wojny są znakiem, że papież i cały Kościół łączy się z syryjskimi braćmi w ich cierpieniu i pamięta o nich w modlitwie”.

Jak zaznaczył prezes Heine-Geldern, od początku konfliktu w 2011 r. wsparcie dla cierpiących w Syrii było priorytetem dla PKWP. - Dzięki hojności naszych dobroczyńców byliśmy w stanie zrealizować 850 osobnych projektów dla ludności syryjskiej, przy całkowitym koszcie 35 mln euro, umożliwiając w ten sposób wielu rodzinom chrześcijańskim pozostanie w tym kraju. Od samego początku pomocy udzielano w ścisłej współpracy ekumenicznej z przywódcami Kościoła katolickiego i prawosławnego - to samo tyczy się najnowszej inicjatywy - wyjaśnił przedstawiciel ACN International.

- Pieniądze to jednak za mało. Oprócz pomocy materialnej ludzie w Syrii potrzebują duchowego i moralnego wsparcia, ponieważ żyją w ciężkiej sytuacji. Wspólnie z naszymi dobroczyńcami na całym świecie, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) ma możliwość wsparcia dla potrzebujących na różnych płaszczyznach – dodaje prezes.

Inicjatywa „Pociesz mój lud” odbędzie się 15 września br. w wielu syryjskich miastach. W tym dniu odbędą się wspólne modlitwy i procesje, wierni chrześcijanie będą się modlić za zmarłych oraz pocieszać i wspierać cierpiących. Ci, którzy stracili członków rodziny, którzy zostali porwani lub zabici podczas wojny, otrzymają różańce, które zostały wykonane w Betlejem i Damaszku. Różańce pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek i są szczególnym znakiem duchowego wsparcia.

Dodatkowo 15 września papież ponownie przyłączy się do tej inicjatywy, błogosławiąc ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW