Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, Węgry, 5-12 września 2021 r.

„W wielu krajach brakuje pieniędzy lub podstawowych swobód. Na Zachodzie często spotykamy się z brakiem wiary”

Kongres na WęgrzechZdj. Ismael Martínez Sánchez, ACN International / Ks. Junio, rektor niższego seminarium w Juina w Brazylii, podczas konsekracji mszy św.

„Wszystkie moje źródła są w Tobie”

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny zgromadzi katolików z całego świata, pragnących pogłębić swoje zrozumienie znaczenia Eucharystii oraz zastanowić się nad misją Kościoła katolickiego, polegającą na uobecnianiu Bożej miłości w dzisiejszym świecie. W tym roku Kongres odbędzie się w dniach 5-12 września w stolicy Węgier, Budapeszcie.

Temat Kongresu Eucharystycznego 2021 zaczerpnięty jest z końcowych słów Psalmu 87, 7: „Wszystkie moje źródła są w Tobie”. Pierwotnie Kongres miał się odbyć w 2020 roku, ale w wyniku pandemii koronawirusa został przełożony o rok.

„Celem tego spotkania jest uświadomienie i rozbudzenie miłości do Eucharystii, świętej Tajemnicy naszej wiary” - wyjaśnia Regina Lynch, dyrektor ds. projektów międzynarodowego katolickiego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) i dodaje: „Wierzymy, że ten Kongres jest proroczy w czasach pandemii. Może on być bardzo ważny dla życia Kościoła, biorąc pod uwagę, że COVID-19 w wielu miejscach utrudnia uczestnictwo we Mszy św. i nabożeństwach eucharystycznych”.

„Wierzymy, że rozwijanie uczestnictwa w Eucharystii wśród wiernych ma fundamentalne znaczenie dla życia wspólnoty. Oznacza to przynoszenie Chrystusa do społeczeństwa. W wielu krajach wierni bardzo pragną przyjąć Eucharystię i poczuć jej obecność, ale napotykają na wiele problemów: brak wolności religijnej, brak bezpieczeństwa spowodowany konfliktami cywilnymi i zbrojnymi, duże odległości połączone z brakiem środków transportu, a także ubóstwo. Wiele wspólnot nie ma środków na wybudowanie miejsca kultu, a nawet na utrzymanie swoich księży” - wyjaśnia Regina Lynch.

Z tego powodu PKWP wspiera wiele projektów mających na celu zdobycie środków niezbędnych do zagwarantowania obecności Eucharystii, „na przykład poprzez dostarczenie motocykla, aby ksiądz mógł pojechać i odprawić Mszę św. w odległej misji lub budowę kaplicy w środku pustyni albo w wysokich górach. To wsparcie może przybierać różne formy, od czegoś bardzo praktycznego, jak np. maszyna do robienia hostii, do czegoś bardziej długoterminowego, jak np. kształcenie przyszłych księży. W wielu krajach brakuje pieniędzy lub podstawowych swobód. Na Zachodzie często spotykamy się z brakiem wiary. Zbyt duży stres, brak czasu lub obojętność wobec Eucharystii. Dlatego tak ważna jest modlitwa, aby Kongres przyniósł Europie i Zachodowi wewnętrzną odnowę” - podsumowuje dyrektor ds. projektów PKWP.

W swoim przesłaniu z zaproszeniem do udziału w spotkaniu kardynał Péter Erdő, Prymas Węgier, wyraził ufność: „Bóg nigdy nie opuści swojego ludu. On idzie z nami drogą historii i oczekuje nas w wiecznym, błogosławionym spotkaniu. Obyśmy wykorzystali możliwości każdego spotkania z Nim także tu na ziemi! (...) Jesteśmy umówieni z Chrystusem w Budapeszcie. Niech On będzie promiennym towarzyszem naszego życia, niech będzie Tym, który wnosi w nasze życie optymizm i radość!”

Kongres na WęgrzechZdj. ACN International / PKWP ufundowało części zamienne do HB-90- F i jedną maszynę do mieszania ciasta TM-12 do wypieku hostii dla sióstr klarysek z Pepetual w klasztorze św. Michała w Mymensingh w diecezji Mymensingh w Bangladeszu.

Po raz pierwszy od 21 lat na Kongresie będzie obecny Ojciec Święty

W ostatnich latach obradom przewodniczył delegat mianowany specjalnie na tę okazję przez Stolicę Apostolską. Jednak to właśnie w Budapeszcie, po raz pierwszy od 21 lat, w zakończeniu Kongresu weźmie udział sam papież i w niedzielę 12 września odprawi Mszę św. Ostatni raz Ojciec Święty był obecny na Kongresie Eucharystycznym w roku jubileuszowym 2000 w Rzymie.

Po oficjalnym ogłoszeniu wizyty papieża w Budapeszcie, kardynał Erdő powiedział: „Wspólnota wiernych katolickich oczekuje na przybycie Ojca Świętego z wielką radością i miłością. Modlimy się, aby jego wizyta była dla nas znakiem nadziei i nowym początkiem w miarę ustępowania sytuacji epidemicznej”.

Ostatnia papieska wizyta na Węgrzech miała miejsce 25 lat temu, kiedy to Jan Paweł II odwiedził Budapeszt, a następnie udał się do Pannonhalmy i Győr.

Wśród gości, którzy będą dawać świadectwo podczas tych dni modlitwy, katechezy i refleksji, są kardynałowie z krajów, w których chrześcijanie przeżywają swoją wiarę w bardzo trudnych warunkach. Będą to m.in. patriarcha chaldejski Louis Raphael Sako z Iraku, kardynał John Onaiyekan, emerytowany arcybiskup Abudży i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Nigerii oraz kardynał Charles Bo, arcybiskup Rangunu i przewodniczący Konferencji Episkopatu Myanmaru.

Kongres na WęgrzechZdj. ACN International / PKWP wspiera budowę kościoła w parafii Dobrego Pasterza, Thon Aduel w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym; ks. Boniface Isenge i parafianie przed nieukończonym jeszcze nowym kościołem.

Historia: Pierwszy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1881 roku w Lille, we Francji. W ciągu minionych 140 lat spotkania odbywały się w 24 krajach, za każdym razem w innym mieście. Chociaż w początkowych latach kongres był coroczny, obecnie nie ma ustalonej cykliczności - w ostatnich latach odbywa się on co trzy lub cztery lata. Kolejny zaplanowany jest na 2024 rok w Quito w Ekwadorze.

Święci, którym możemy polecić owoce Kongresu: Węgry są krajem pochodzenia wielu świętych. Jedną z najbardziej znanych jest św. Elżbieta Węgierska, drugim św. Stefan Węgierski, król i ojciec chrześcijańskich Węgier. Oboje różnią się od siebie, ale pokazują swoim życiem, jak ważna jest bliskość Boga dla wypełnienia misji, którą otrzymali. Święta Elżbieta i święty Stefan są więc dobrym przykładem dla Węgrów i dla wszystkich chrześcijan. Z pewnością możemy im powierzyć owoce 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i odnowę pobożności eucharystycznej na Zachodzie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW