Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

50 tys. świec dla pokoju w Syrii

Papież Franciszek zapala świecęMiędzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) rozpoczyna świąteczną kampanię modlitewną dla mieszkańców Syrii, zatytułowaną "świece dla pokoju w Syrii". Kampania rozpoczęła się w pierwszą niedzielę adwentu - 2 grudnia, Ojciec Święty Franciszek w tym dniu symbolicznie zapalił świecę pod koniec modlitwy Anioł Pański.

W ciągu ostatnich kilku dni inicjatywa objęła ponad 50 tys. dzieci różnych religii pochodzących z kilku syryjskich miast najbardziej dotkniętych przez wojnę. Między innymi w Aleppo, Damaszku, Homs, Marmaricie, Hassaké, Tartus i Latakii. Dzieci modlą się, zapalają świece i ozdabiają je symbolami pokoju - krzyżem, a także gołębicą zwiastującą nadzieję, aby przekazać światu tęsknotę za pokojem. Zbyt często głównymi ofiarami konfliktu, który wciąż trwa, są syryjskie dzieci.

ŚwieceACN wzywa ludzi dobrej woli na całym świecie, aby zareagowali na to wołanie o pokój płynące z ust dzieci z Syrii, można to zrobić m. in. zapalając świeczkę, tak jak to uczynił w niedzielę Ojciec Święty.

Świeca, którą zapalił papież Franciszek została ozdobiona przez miejscowego rzemieślnika z dzielnicy Bab Touma na Starym Mieście w Damaszku, znajdują się na niej również zdjęcia około 40 dzieci, w większości z Aleppo, wraz z logo kampanii - gołębicą z rozpostartymi skrzydłami w kształcie dziecięcej ręki i komunikatem "Peace for the Children of Syria 2018" – oraz z logo Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

To nie pierwszy raz, kiedy Pomoc Kościołowi w Potrzebie upomina się o dzieci w Syrii. W 2016 r. organizacja skierowała apel do Parlamentu Europejskiego, przekazując obrazki narysowane przez dzieci, wyrażające ich tęsknotę za pokojem.

W odpowiedzi na krytyczną sytuację humanitarną w Syrii oraz w celu zapobiegnięcia zniknięcia chrześcijan w tym kraju, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) rozpoczęło inicjatywę "świece dla pokoju", jest to międzynarodowa kampania zbierania funduszy na czas adwentu i Bożego Narodzenia. Od 2011 roku na pomoc dla Syrii zostało przeznaczone ponad 29 mln euro.

Projekt obejmuje dystrybucję paczek żywnościowych i innych podstawowych artykułów, w tym leków, mleka w proszku dla niemowląt, opłatę czynszu i ogrzewania dla uchodźców, odbudowę domów rodzin chrześcijańskich, a także kościołów i domów zakonnych, wsparcie dla duchownych i zakonników, duchowe i psychologiczne wsparcie dla wszystkich, którzy są dotknięci traumą wojny, pomoc w opłatach szkolnych i edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i studentów oraz proste paczki świąteczne dla ponad 15 tys. najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących dzieci.

Strona kampanii: www.candlesforsyria.org

Tutaj można obejrzeć film promujący kampanię:

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW