40. rocznica święceń kapłańskich ks. dra Andrzeja Halemby
03 kwi 20203 kwietnia 1980 r. z rąk biskupa Herberta Bednorza w katowickiej katedrze, w wieku 26 lat, Andrzej Halemba przyjął święcenia kapłańskie. Pracując najpierw jako wikariusz w parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, z wielkim zaangażowaniem współpracował z Dziećmi Maryi – grupą wspierającą misjonarzy. Już w tym czasie starał się o wyjazd na misje.
Po kilkumiesięcznym przygotowaniu wyjechał do Zambii, gdzie przebywał od 1983 roku, posługując w diecezji Mbala (obecnie Kasama), w misji Mambwe jako misjonarz „Fidei Donum”.
W 1996 roku został dyrektorem Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, następnie w 1999 r. powierzono mu dodatkowo funkcję delegata ds. misjonarzy. Pracę dla Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Centrum Formacji Misyjnej zakończył w 2003 roku.
W 2004 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych broniąc pracę doktorską pt.: „Wartości religijne i etyczne w przysłowiach ludu Mambwe, Zambia”. W 2005 r. wydał w języku mambwe i angielskim bajki i przysłowia ludu Mambwe. Pozycje te pomogły uratować od zapomnienia wiele aspektów tradycji ludu Mambwe.
Od 2006 r. pracuje na rzecz Papieskiego Stowarzeszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). W latach 2006 – 2010 był odpowiedzialny za pomoc anglo i portugalskojęzycznym krajom Afryki. Od 2010 r. jest odpowiedzialny za pomoc Kościołowi na Bliskim Wschodzie.
Miesięcznik związany z kurią rzymską – Inside The Vatican, w 2018 r. zaliczył ks. dra Andrzeja Helembę do top 10 osobowości roku. W wyjaśnieniu wyróżnienia Inside The Vatican pisał:
„ks. Andrzej Halemba spędził 10 lat w Zambii, poczynając od 1983 r., służył w „Mambwe Mission” w diecezji Mbala (obecnie Kasama). Przez dwa lata pracował nad tłumaczeniem Nowego Testamentu na język ludu Mambwe. W 1994 r. ks. Andrzej opublikował w języku angielskim słownik Mambwe. W 2005 r. opublikował zbiór ludowych opowieści i przysłów we wspomnianym języku”.
Ks. dr. Andrzejowi Halembie życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, a także siły do pracy w posłudze tym, o których dziś wielu zapomina.