Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

40. rocznica święceń kapłańskich ks. dra Andrzeja Halemby

3 kwietnia 1980 r. z rąk biskupa Herberta Bednorza w katowickiej katedrze, w wieku 26 lat, Andrzej Halemba przyjął święcenia kapłańskie. Pracując najpierw jako wikariusz w parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, z wielkim zaangażowaniem współpracował z Dziećmi Maryi - grupą wspierającą misjonarzy. Już w tym czasie starał się o wyjazd na misje.

Andrzej Halemba

Po kilkumiesięcznym przygotowaniu wyjechał do Zambii, gdzie przebywał od 1983 roku, posługując w diecezji Mbala (obecnie Kasama), w misji Mambwe jako misjonarz "Fidei Donum".

W 1996 roku został dyrektorem Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, następnie w 1999 r. powierzono mu dodatkowo funkcję delegata ds. misjonarzy. Pracę dla Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Centrum Formacji Misyjnej zakończył w 2003 roku.

W 2004 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych broniąc pracę doktorską pt.: „Wartości religijne i etyczne w przysłowiach ludu Mambwe, Zambia”. W 2005 r. wydał w języku mambwe i angielskim bajki i przysłowia ludu Mambwe. Pozycje te pomogły uratować od zapomnienia wiele aspektów tradycji ludu Mambwe.

Od 2006 r. pracuje na rzecz Papieskiego Stowarzeszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). W latach 2006 - 2010 był odpowiedzialny za pomoc anglo i portugalskojęzycznym krajom Afryki. Od 2010 r. jest odpowiedzialny za pomoc Kościołowi na Bliskim Wschodzie.

Miesięcznik związany z kurią rzymską - Inside The Vatican, w 2018 r. zaliczył ks. dra Andrzeja Helembę do top 10 osobowości roku. W wyjaśnieniu wyróżnienia Inside The Vatican pisał:

„ks. Andrzej Halemba spędził 10 lat w Zambii, poczynając od 1983 r., służył w „Mambwe Mission” w diecezji Mbala (obecnie Kasama). Przez dwa lata pracował nad tłumaczeniem Nowego Testamentu na język ludu Mambwe. W 1994 r. ks. Andrzej opublikował w języku angielskim słownik Mambwe. W 2005 r. opublikował zbiór ludowych opowieści i przysłów we wspomnianym języku”.

Ks. dr. Andrzejowi Halembie życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, a także siły do pracy w posłudze tym, o których dziś wielu zapomina.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW