Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

40 lat Biblii dla dzieci

Biblia dla dzieciW tym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) obchodzi 40. rocznicę powstania Biblii dla dzieci – „Bóg przemawia do swoich dzieci”. Od momentu jej wydania, na całym świecie zostało sprzedanych ponad 51 milionów egzemplarzy w 189 językach. - To ponad ludzkie pojęcie, jak wiele dzieci i dorosłych otworzyło się przed Bogiem poprzez tę Biblię - wyjaśnił prezes fundacji, dr Thomas Heine-Geldern. Ważnym podkreślenia jest fakt, że dla wielu rodzin żyjących w biednych regionach świata Biblia dla dzieci jest jedyną książką, którą kiedykolwiek będą posiadać.

Biblia dla dzieci pomaga w tęsknocie za Bogiem

- Listy, które otrzymaliśmy w ciągu ostatnich 40 lat, zawierają przede wszystkim wyrazy wdzięczności za to dzieło. Piszą do nas dzieci, całe rodziny, księża, a także biskupi. To świadczy o głębokiej tęsknocie za Bogiem, a ta książka pomaga w jej zaspokojeniu – podkreśla dr Thomas Heine-Geldern. Treść podzielona jest na 99 krótkich rozdziałów, zawiera najważniejsze teksty Starego i Nowego Testamentu, które napisane są w sposób prosty do przyswojenia dla najmłodszych. Historie w aktualnym wydaniu zostały napisane przez niemieckiego teologa Eleonora Becka (1926-2014), za ilustracje odpowiada hiszpańska siostra Miren-Sorne Gomez (*1937). Ilustracje stały się pomocne również dla katechetów, którzy uczą religii.

Pomysłodawcą Biblii dla dzieci był sam ojciec Werenfried van Straaten (1913-2003), założyciel stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 1979 „Rokiem Dziecka”, stało się to impulsem do realizacji długo pielęgnowanej idei Ojca Werenfrieda. Pisał wówczas: "Najmłodsi potrzebują czegoś takiego jak Biblia dla dzieci, aby obraz Chrystusa stał się żywy w ich sercach. Kościół często nie ma środków, by zdobyć dziecięcą Biblię napisaną w ojczystym języku. Zdarza się również, że Kościół jest prześladowany i nie wolno mu publikować tego rodzaju literatury. Wiele dzieci jest tak biednych, że nie stać ich na zakup książki. Dlatego chcielibyśmy dać im Biblię jako prezent".

Duże zainteresowanie od samego początku

ACN przedstawiło Biblię dla dzieci podczas Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej, która odbyła się pod koniec stycznia 1979 r. w Meksyku, uczestniczył w niej papież Jan Paweł II. Odzew był szokujący - biskupi natychmiast zamówili 1,2 mln egzemplarzy po hiszpańsku. Gdy tylko misjonarze, biskupi i katechiści z innych krajów dowiedzieli się o istnieniu tego tytułu, konieczne stało się dodatkowe tłumaczenie. Dzisiaj Biblia jest dostępna w 189 językach, od afar, który jest używany przez około 1,5 miliona osób w Etiopii, Erytrei i Dżibuti, do zulu, języka bantu używanego w południowej Afryce. Nowe tłumaczenia są dodawane regularnie. W końcu w samej tylko Afryce mówi się w ponad 2 tys. różnych językach. Tam Biblia dla dzieci nadal odgrywa ważną rolę we wspieraniu czytania i pisania.

Od samego początku w biednych krajach ACN rozpowszechnia Biblię dla dzieci za darmo. W bardziej zamożnych krajach jest sprzedawana po kosztach produkcji. Edycje o najszerszym rozpowszechnieniu to te w języku hiszpańskim (około 14 mln), portugalskim (10,3 miliona), angielskim (2,5 miliona), francuskim (1,2 miliona) i wschodnioafrykańskim języku suahili (950 tys.). Po upadku Związku Radzieckiego rosyjskie wydanie Biblii dla dzieci wspomniane było przez chrześcijańską stację radiową. Po emisji programu ACN otrzymało ponad pół miliona zamówień.

Papieże również docenili znaczenie Biblii dla dzieci. Papież Benedykt XVI rozdał dziesięciomilionową kopię podczas swojej pasterskiej wizyty w Brazylii w maju 2007 roku.

Biblię można kupić przez naszą stronę: http://pkwp.org/oferta/produkt/biblia-bog-przemawia-do-swoich-dzieci

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW