Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

35. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

W 1983 r. papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził nasz kraj. Pielgrzymka trwała od 16 do 23 czerwca. Ojciec Święty odwiedził Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę Świętej Anny, Kraków oraz Zakopane.

21 czerwca na spotkanie z papieżem na wrocławskich Partynicach przybyło ok. miliona wiernych. Do dzisiaj jest to największe wydarzenie masowe w dziejach Dolnego Śląska. O tym, co zostało nam z tamtej wizyty Ojca Świętego, mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Mateusz Cieniawski: Czy Polacy żyją nauczaniem papieża Polaka? Czy pamiętają o tym, co głosił w czasie swoich pielgrzymek do ojczyzny?

Ks. prof. Waldemar Cisło: Kościół w Polsce nauczył się mocno żyć tym, co głosił Jan Paweł II. Do dziś odwołujemy się do jego słów, często go cytujemy. Gdy zabrakło go wśród nas, wtedy najlepiej zrozumieliśmy, jak bardzo był dla nas ważny - zarówno dla świeckich jak i dla duchownych. Sądzę, że musimy dziś na nowo przemyśleć to, co nam zostało po Janie Pawle II. Są to nie tylko niezliczone encykliki i dokumenty, ale także pielgrzymki.

Arcybiskup Marek Jędraszewski wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim w swojej publikacji „Dekalog na Rok Jubileuszowy” nawiązali do nauczania Jana Pawła II. Uważam, że każdy z nas powinien zacząć kierować się wartościami, które są tam zawarte. Do tych wartości musi również wrócić Europa, gdyż albo będzie chrześcijańska, albo jej nie będzie wcale. Z tym dzisiaj zmagamy się i te problemy stoją przed nami.

Ksiądz z racji swojej posługi odwiedził wiele zakątków świata. Czy na dalekich krańcach naszego globu ludzie pamiętają o papieżu Polaku?

Kilka dni temu wróciliśmy z Ugandy. Jeżeli ktoś wspomina jakiegoś Polaka, to jest nim właśnie święty Jan Paweł II. Podobnie jest w innych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Gdy mówię o Polsce, to jest ona kojarzona z papieżem. Myślę, że Jan Paweł II zostawił po sobie nie tylko piękne przesłanie, ale został także wielkim ambasadorem naszego kraju.


Rozmawiał Mateusz Cieniawski
Redakcja - Karolina Krawczyk

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW