Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

16. rocznica śmierci o. Werenfrieda

Ojciec Werenfried van StraatenDziś przypada 16. rocznica śmierci naszego założyciela – o. Werenfrieda Van Straatena. W 1934 r. Ojciec Werenfried wstąpił do flamandzkiego klasztoru Premonstratensów (Norbertanów) w Tongerlo. W nocy 7 grudnia 1947 r. napisał artykuł świąteczny pod tytułem "Nie ma miejsca w gospodzie", w którym nawoływał okupowane narody do udzielania pomocy pokonanym Niemcom i do pojednania z byłym wrogiem. Był to moment narodzin organizacji "Kirche in Not-Ostpriesterhilfe".

Duchowny swoją działalność zaczął od zbierania słoniny, dlatego nazywano go Speckpater - Ojciec Słonina. W roku 1952 rozpoczął pomoc dla krajów za tzw. "Żelazną Kurtyną".

W 1957 roku, po spotkaniu z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, o. Werenfried zapoczątkował pomoc dla Kościoła w Polsce.

Najpierw pomoc została skierowana do zakonów kontemplacyjnych i seminariów duchownych. Warto wspomnieć, że pomoc dla sióstr kontemplacyjnych kontynuowana jest nieprzerwanie do dzisiaj. Nasza całoroczna akcja „cicha i wierna obecność”, która wspiera zakony klauzurowe, szczególnie wybrzmiewa 2. lutego, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ważnym również elementem początkowej pomocy skierowanej do naszego kraju, było fundowanie stypendiów naukowych, umożliwiających przygotowanie kadry dla polskich seminariów i uczelni katolickich. Pomoc Kościołowi w Potrzebie finansowała budowę wielu polskich kościołów, między innymi Arki Pana w Nowej Hucie.

31. stycznia 2003 r. w wieku 90 lat, o. Werenfried odszedł do Pana. Dzieło charyzmatycznego duchownego jest kontynuowane do dzisiaj. Pamiętajmy w modlitwie o założycielu międzynarodowej organizacji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW