Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

14. rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II i o. Werenfried van StraatenPapież Jan Paweł II, 264. następca św. Piotra, zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie w wieku 84 lat. Odszedł do Pana o godz. 21:37, cały świat w tym czasie modlił się o jego rychłą beatyfikację i kanonizację.

Proces beatyfikacyjny papieża Polaka rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, został pominięty tradycyjny pięcioletni okres oczekiwania na rozpoczęcie procesu. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011, następnie 27 kwietnia 2014 został kanonizowany wraz z papieżem Janem XXIII. To wydarzenie zapisało się w historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży oraz w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego papieża Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże apostolskie. W sumie pielgrzymek papieża było 104, Głowa Kościoła Katolickiego odwiedziła wszystkie kontynenty. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię, jest też pierwszym w historii papieżem, który odwiedził Biały Dom, a także Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo wielu prób nie udało mu się odbyć pielgrzymki do Rosji.

Papież prowadził żywy dialog pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. W swoim pontyfikacie podkreślał ważność ekumenizmu. Potwierdzają to słowa w encyklice Redemptor hominis: „nigdy nie przestanę tego podkreślać i będę popierał każdy wysiłek podejmowany w tym kierunku na wszystkich płaszczyznach, w których spotkamy naszych braci chrześcijan”.

Warto podkreślić, że papież Jan Paweł II przyjaźnił się z założycielem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – o. Werenfriedem van Straatenem. 1 lutego 2003 r. po śmierci o. Werenfrieda, papież przekazał specjalne kondolencje. Opisał go w nich jako „wybitnego Apostoła Miłosierdzia”. Podziękował za wzorową gorliwość apostolską, jaką okazał w wierności nauczania i spuściźnie duchowej św. Norberta, a także za jego głębokie cechy ludzkie i duchowość oraz za zasługi dla jedności wśród chrześcijan.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa. W tym czasie papież opublikował 14 encyklik, 42 listy apostolskie, 14 adhortacji i 12 konstytucji apostolskich.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW