Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

"Mazowsze dla Syrii" - zbudujmy szkołę w Yabrud

- Gdzie będą się uczyć nasze dzieci? Jaka jest dla nich przyszłość? - to pytanie, z którym spotykamy się najczęściej po zabezpieczeniu podstawowych potrzeb osób ze stref wojennych, gdzie całe miasta zamienione są w ruiny. Z tym pytaniem spotykamy się też w Syrii, gdzie od początku wojny udzielamy jej ofiarom pomocy humanitarnej. Edukacja jest bowiem jedyną szansą na lepszą przyszłość dla tysięcy najmłodszych, których dzieciństwo przebiega pod wojennym ostrzałem. Bez dostępu do edukacji będą straconym pokoleniem.

Fundamentem, na którym trzeba budować trwały pokój po dramacie wojny jest przyszłość nowego pokolenia – „dzieci wojny”. Ta przyszłość to edukacja i wychowanie wszystkich dzieci: uchodźców wewnętrznych czy ofiar tej wojny. Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska zapraszają do akcji: „Mazowsze dla Syrii”, której celem jest zebranie 1 mln zł na fundusz budowy szkoły im. Janusza Kusocińskiego – polskiego olimpijczyka.

Inicjatywa Mazowsze dla Syrii ma za cel wesparcie prośby Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w odbudowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polskie Palmiry i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest międzynarodową papieską organizacją wspierająca ofiary wojny w miejscach ogarniętych przemocą, wojną. PKWP jest obecna ze swoją pomocą w Syrii od samego początku konfliktu. Dzięki pomocy darczyńców kilka tysięcy projektów pomocy humanitarnej i pastoralnej jest współfinansowanych w 140 krajach świata – takich jak: odbudowa domów, szpitali, szkół i kościołów w miejscach katastrof naturalnych i wojen; wsparcie dotyczy też dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.

Główną misją PKWP jest wspieranie chrześcijan wszędzie tam, gdzie są oni w potrzebie, a szczególnie tam, gdzie są prześladowani.

W akcję "Mazowsze dla Syrii" zaangażowali się również: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, Wojewoda Mazowiecki, a także wiele innych organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza.


Jak możesz pomóc

Nr konta: 63102049000000850230555762 z dopiskiem LUDZIEŃKI

Wyślij SMS POD Nr 72405 o treści Ludzienki

koszt SMS 2,46 zł z VAT

Mazowsze dla SyriiYabrud يبرود‎‎ – to średniej wielkości miasto syryjskie, położone ok. 80 km od Damaszku. Niegdyś kwitnące życiem i radością w promieniach tamtejszego słońca. Słynące swego czasu z nazwy „najstarszego domu” dla Kościoła Syryjskiego. Dziś, gdy z tego starożytnego miasteczka pozostał jedynie widok ruin po walce, która miała miejsce w marcu 2014 roku, życie powoli wraca do poprzedniego stanu. Tamtejszy Abp. Jean Abdou Arbach diecezji grecko-katolickiej zapewnia, że: „…przyszłość Syrii to przyszłość nadziei, pokoju i współżycia pokojowego wszystkich ludуw żyjących na jej terenie. Najważniejsza pomoc to ta, abyśmy byli zjednoczeni, abyśmy razem pracowali dla pokoju w naszym kraju”.

Co łączy Polskę i Yabrud? Palmira syryjska – sąsiadująca z Yabrud. Starożytne ruiny Palmiry, położone nieopodal nowożytnego miasta, wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W maju 2015 roku Palmira została zajęta przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy rozpoczęli stopniowe niszczenie punktуw archeologicznych i starożytnych zabytków. 2 marca 2017 roku Syryjskie Siły Zbrojne po raz drugi odbiły tereny Palmiry z rąk ISIS. Palmiry polska i syryjska to miejsca, gdzie dokonywano zbrodni przeciw ludzkości i przeciw dziedzictwu kulturowemu.

Zapraszamy do włączenia się do projektu: „Mazowsze dla Syrii”!

Mazowsze dla Syrii

Organizatorzy

Caritas


Patronat Honorowy

Kardynał NyczWojewoda Mazowiecki


Partnerzy

 

Patronat Medialny15 Stycznia (poniedziałek)

godz. 12.00 Konfernecja prasowa "Mazowsze dla Syrii", Muzeum Sportu i Turystyki, Centrum Olimpijskie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa

Prosimy
o dar serca
i wsparcie
projektu

Dokonaj płatności on-line

Korzystając z serwisu Dotpay S.A. przekaż ofiarę na wybraną kampanię.

Pomóż teraz

Adres Naszego konta bankowego

PKO BP o/ Warszawa
63 1020 4900 0000 8502 3055 5762

Prosimy o wpłaty z dopiskiem "Mazowsze dla Syrii"

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW