Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczęło w 1986 r. akcję wsparcia programu edukacyjnego Archidiecezji Chartumu „Wychowywać aby ocalić - był to program edukacyjno-wychowawczy.

Wspólnie z Archidiecezją w Chartumie realizowaliśmy inicjatywę edukacyjną dla dzieci uchodźców z południa, którzy wygnani przez wojnę domową musieli opuścić swoje domy. Akcja umożliwiła naukę 8 500 uczniom szkół podstawowych, w klasach od pierwszej do trzeciej. W latach 1991 - 1992 liczba uchodźców mieszkających w obozach w wyniku nasilających się walk pomiędzy wojskami rządowymi a powstańcami SPLA z południa kraju znacząco się zwiększyła.

Kościół musiał szybko zareagować, nadal kontynuował projekt edukacyjny i w 2000 roku uczniowie mieli już do dyspozycji system ośmioklasowego kształcenia, dodatkowo utworzono pierwsze przedszkola. Do 2011 r. funkcjonowało 65 szkół podstawowych, 90 przedszkoli, którymi opiekowała się wspólnota księży i sióstr Zgromadzenia Comboni. Szkoły działały prężnie, spełniając standardy wytyczone przez Ministerstwo Edukacji.

Szkoły były jedynym miejscem gdzie dzieci mogły zdobyć wiedzę o wierze chrześcijańskiej, o Bogu i Kościele, ponieważ w kraju obowiązywało prawo islamu - szariat. Ponieważ 6,5% uczniów w obozach dla uchodźców stanowili muzułmanie, w ich przypadku zajęcia religii prowadzili nauczyciele ze szkół państwowych.

Już po kilku miesiącach sytuacja finansowa inicjatywy była określana jako bliska upadku i bankructwa. Archidiecezja nie była w stanie wyposażyć uczniów w książki, zeszyty i ołówki, wynagradzać nauczycieli, którzy działali na wpół charytatywnie. Wówczas biskup Daniel Adwok Marko Kur zwrócił się z apelem do PKWP prosząc o pomoc: „Bez tego programu nigdy byśmy nie mogli wyedukować dzieci uchodźców. Z całego serca mamy nadzieję, że kiedyś nadejdzie powszechny i trwały pokój dla Sudanu."
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie angażowało się w ten projekt przez 25 lat, wspierając utrzymanie szkół do czasu gdy powstał Sudan Południowy 9 lipca 2011 r. w wyniku odłączenia się od Sudanu. Wówczas tysiące chrześcijańskich uchodźców z południa mogło wrócić do swoich domów, do swojego, nowego kraju.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW