Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w styczniu 2010 r. włączyło się w międzynarodową pomoc humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

Stowarzyszenie przekazało blisko 200 000 dolarów na niezbędną, pierwszą pomoc: na pitną wodę, żywność i ubrania. Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga temu rejonowi świata od wielu lat, w latach 2005-2010 przekazało Haiti pomoc w wysokości 10,5 mln zł. Stowarzyszenie apelowało również o modlitwę za ofiary katastrofy.

Dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło powiedział:

Skontaktowaliśmy się z biskupami Haiti, by dowiedzieć się, czego ofiary trzęsienia ziemi potrzebują najpilniej. Apelujemy o wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców Haiti. To niewyobrażalna tragedia, która solidaryzuje wszystkich mieszkańców świata. Polscy katolicy również włączają się ofiarnie w pomoc dla sióstr i braci z tej karaibskiej wyspy. Prosimy również o modlitwę za poszkodowanych i ofiary trzęsienia ziemi.

Regina Lynch, dyrektor ds. projektów w Centrali Pomoc Kościołowi w Potrzebie, powiedziała:

Nasze serca w tej chwili kierują się do ludzi na Haiti. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nawiązać kontakt z naszymi koordynatorami w tym kraju, ale utrudnienia w komunikacji uniemożliwiają nam działanie. W tej jakże bolesnej chwili, jest bardzo ważne, aby każdy z nas obejmował wszystkich mieszkańców Haiti modlitwą. Modlimy się, aby Bóg ukoił ból tych ludzi w tej bardzo, bardzo trudnej sytuacji. Jak tylko otrzymamy aktualne informacje, wyślemy natychmiast pomoc.

Zauważając, że Haiti jest jednym z najbiedniejszych krajów na zachodniej półkuli, dodała:

Oczywiście, dzięki hojności naszych darczyńców, jesteśmy w stanie zapewnić długoterminową pomocy w celu umożliwienia odbudowy Kościoła i jego struktur.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała list zakonnika o. Maurice, który przeżył trzęsienie ziemi.

Tłum ludzi wyszedł na ulicę słychać krzyki i płacz... jesteśmy całkowicie oszołomieni, można tylko płakać po takiej katastrofie, jutro zaczniemy liczenie zabitych i rannych.

W środę rano obudziły nas wieści, że Port-au-Prince na Haiti zostało zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi. To wyspiarskie państwo, leżące na Morzu Karaibskim, we wtorek, 12 stycznia dotknęło silne trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Szacuje się wstępnie, że ok. 100 000 osób straciło życie w wyniku tego kataklizmu, a dziesiątki tysięcy jest rannych. Missionary International Service News Agency (MISNA) potwierdziła, że arcybiskup Port-au-Prince, prałat Joseph Serge Miot jest jedną z wielu ofiar trzęsienia ziemi, jego ciało zostało znalezione w ruinach biskupstwa. Arcybiskup był stypendystą Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Haiti wciąż pozostaje priorytetem dla Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jako kraj który od lat doświadcza tak wielu klęsk żywiołowych i konfliktów.

Apel ojca świetego o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na haiti

Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił się podczas Audiencji Generalnej, 13 stycznia w Watykanie o pomoc dla Haiti. Zaapelował o międzynarodową solidarność i wsparcie dla mieszkańców Haiti. Papież skierował swoje myśli i słowa do mieszkańców Haiti, ofiar trzęsienia ziemi, które spowodowało olbrzymie straty, większość domów zostało niemalże doszczętnie zburzonych, brakuje wszystkiego.

Zwrócił się także z prośbą do międzynarodowej społeczności przede wszystkim o modlitwę za wszystkich, którzy ponieśli śmierć w wyniku tej katastrofy i za tych, którzy ich opłakują. Poprosił również o konkretną pomoc materialną. Zapewnił, że Kościół katolicki nie uchyla się od podjęcia natychmiastowych działań poprzez swoje organizacje charytatywne.

Wiadomość od ojca montfortiana z Haiti, którą wysłał chwilę po trzęsieniu ziemi do swojego współbrata z Miami.

„Po południu w Port-au-Prince ziemia się zatrzęsła, i teraz wciąż występują wstrząsy wtórne.

Nawet domy o mocnych fundamentach są całkowicie lub częściowo zniszczone, katedra również nie została oszczędzona, ani pałac prezydencki... życie w stolicy zatrzymało się po południu i do tej pory nie wiemy, co się dzieje w pozostałej części kraju. Po trzęsieniu ziemi unosi się nad miastem chmura pyłu, powstała w wyniku zburzenia domów.

Nie martw się o nas, nasze domy w Sapodilla, Turgeau, Mathurin są niezniszczone. Nikt nie został ranny, tylko nie możemy skontaktować się z Jeremie, nie wiem co się stało w naszym seminarium... w Sapodilla, tutaj gdzie jestem, tylko ściany są uszkodzone i wszystko jest poprzewracane, ale my żyjemy i jesteśmy zdrowi.

Wciąż mamy światło dzięki agregatorom i bateriom. Przedszkole Matki Bożej z Lourdes i kaplica zostały zniszczone... wszystkie domy na wz górzu zawaliły się. Tłum ludzi wyszedł na ulicę słychać krzyki i płacz.

Jesteśmy zupełnie oszołomieni,można tylko płakać po takiej katastrofie, jutro zaczniemy liczenie zabitych i rannych.

W slumsach, które otaczają miasta na okolicznych wzgórzach, musi być jeszcze gorzej.

Śledź wiadomości, myślę, że media wkrótce będą mówić o tej katastrofie. Nie chcę opisywać tego, co widziałem dzisiaj! Mam nadzieję, że świat okaże swoją hojność i bardzo szybko dotrze pomoc od społeczności międzynarodowej. Port-au-Prince może być odbudowane, ale po pierwsze musimy uratować jego mieszkańców.

Podjąłem ryzyko powrotu do mojego pokoju, aby przesłać Ci tę wiadomość, ale co chwilę szybko schodzę na dół ponieważ od czasu do czasu są wstrząsy wtórne, wówczas wszyscy opuszczają dom i stoją na zewnątrz!"

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
10.00 - 17.00 od pn. do pt.
10.00 - 14.00 w sob.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW