Razem wybudujemy kościół w Konakry
14 lis 2019Mieszkańcy Gwinei w 85% to muzułmanie, chrześcijanie stanowią jedynie 8% populacji (protestanci i katolicy), kolejne 7% to wyznawcy rdzennych religii.
W Gwinei funkcjonuje obecnie jedna metropolia, w której skład wchodzi jedna archidiecezja i dwie diecezje. Diecezja Konakry powstała 12 maja 1949r. ,a 14 września 1955r. została podniesiona do rangi archidiecezji.
Cały świat zna Papuę Nową Gwineę, Gwineę Równikową i Gwineę Bisau, ale rzadko mówi się o Republice Gwinei. Zapewne przez fakt, że przez wiele lat była kolonią francuską, a niepodległość uzyskała dopiero w 1958 r. Od tamtego czasu przez 26 lat panowała tam komunistyczna dyktatura. Ten kraj poprzez różne koligacje polityczne był zamknięty na świat zewnętrzny, co odbiło się na zahamowaniu rozwoju gospodarczego i stosunków międzynarodowych.
W 2013 r. świat obiegła informacja o prześladowaniach chrześcijan za sprawą podpalenia i okradzenia co najmniej 17 kościołów w pięciu miastach Gwinei. Dodatkowo sklepy należące do chrześcijan, które znajdowały się w pobliżu tych świątyń również ograbiono lub podpalono.
We wrześniu br. dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie – ks. Prof. Waldemar Cisło, a także dyrektor warszawskiego biura PKWP – ks. dr Mariusz Boguszewski spotkali się z prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – gwinejskim kard. Robertem Sarahem.
Podczas tego spotkania duchowni rozmawiali o sytuacji w Gwinei.Purpurat wspomniał o dużej potrzebie zbudowania kościoła, szpitala i szkoły w miejscowości Ourousu w Gwinei, aby wzmocnić lokalną wspólnotę.Po długiej rozmowie zapadła decyzja, że budowę świątyni wesprze polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 14 listopada znów odwiedził Polskę, w ramach promocji swojej książki: „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”. Podczas spotkania w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski kardynał mówił o kryzysie w Kościele. Zwrócił uwagę na poruszaną kwestię dot. wyświęcania kobiet, którą uznał za skandaliczną. Hierarcha podkreślił, że w Kościele trwa poważny kryzys, ale wszyscy powinniśmy się modlić i trzymać tradycyjnego nauczania.
– Trzymajcie się mocno łodzi, czyli tradycyjnego nauczania Kościoła i módlcie się – zaapelował kardynał.
W myśl tych słów tym bardziej mieszkańcom Gwinei potrzebny jest kościół, gdzie będą mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę i modlić się o pokój na świecie.
Kard. Robert Sarah 13 sierpnia 1979 został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezji Konakry. Sakry biskupiej udzielił mu kardynał Giovanni Benelli. W czasie przyjęcia święceń biskupich w wieku 34 lat był najmłodszym biskupem rzymskokatolickim na świecie. W latach 1985–2001 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Gwinei.