Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie 3 marca 2010 r. rozpoczęło akcję pomocy dla Chile "POMÓŻMY CHILE!", które 27 lutego nawiedziło trzęsienie ziemi.

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański (28.02.) Ojciec Święty Benedykt XVI wspominał ofiary trzęsienia ziemi oraz nawoływał do duchowej bliskości z Chilijczykami i konieczności niesienia pomocy:

Moją myśl kieruję do Chile i ludności dotkniętej przez trzęsienie ziemi, które spowodowało liczne ofiary i olbrzymie straty. Modlę się za ofiary i jestem duchowo blisko tych, którzy ucierpieli w tym ciężkim kataklizmie; dla nich błagam Boga o ulgę w cierpieniu i odwagę w tym nieszczęściu. Jestem pewien, że nie zabraknie solidarności ze strony wielu, zwłaszcza organizacji kościelnych.

Jako międzynarodowa katolicka organizacja bezpośrednio podlegająca Stolicy Apostolskiej byliśmy zobowiązani do niesienia pomocy poszkodowanym w tej strasznej katastrofie.

Stowarzyszenie zaapelowało do wszystkich katolików i Przyjaciół Pomocy Kościołowi w Potrzebie o modlitwę za ofiary trzęsienia ziemi w Chile i na Haiti oraz o pomoc w odbudowie kościołów.

Oficjalne dane pokazały, że trzęsienie ziemi spowodowało najpoważniejsze szkody w południowym Chile, w sumie zginęło 525 osób, a 1,5 miliona osób zostało bez dachu nad głową. W samej stolicy Santiago de Chile zostało uszkodzonych ponad 1500 domów. Szacunkowe szkody wycenione były na 22 mld euro. Większość szkód wyrządziło tsunami, które po trzęsieniu ziemi spustoszyło nadmorskie miasta.

Kościół w Chile, bardzo ucierpiał ponieważ większość świątyń w kraju została zniszczonych i musiała być odbudowana. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile biskup Aleksander Goic Karmelic z diecezji Rancagua, poinformował, że w jego diecezji, zostało zniszczonych ponad 90 % z ponad 750 kościołów i kaplic. Rancagua znajduje się około 300 km na północ od epicentrum trzęsienia ziemi.

Ulrich Kny (odpowiedzialny za pomoc dla Chile w centrali PKWP) poinformował, że szkody w infrastrukturze w diecezjach Talca Concepción i Chillán były jeszcze większe. Biskup Chillán, Carlos Pellegrin Barrera, zaraz po trzęsieniu ziemi przekazał w rozmowie telefonicznej z naszą Centralą, że w jego diecezji, zwłaszcza w regionach przybrzeżnych zginęło kilka osób, mówił również o dużych zniszczeniach. Katedra przetrwała trzęsienie ziemi, ale nie nadawała się do użytku ponieważ wypadły wszystkie szyby. Kilka kościołów nadawało się tylko do rozbiórki i odbudowy.

Kościół w Parca, miasteczku położonym na północy Chile, został odnowiony dzięki pomocy naszego Stowarzyszenia. Ten region został również dotknięty przez trzęsienia ziemi. Szczególnie wielkie straty odnotowano w budynkach mieszkalnych - w parafii 800 domów zostało zniszczonych. Dwa budynki szpitala dziecięcego w Chillán poniosły nieodwracalne szkody, dzieciom nic się nie stało, zostały ewakuowane na czas.

Biskup San Bernardo w południowej części obszaru metropolitalnego Santiago, Juan Ignacio González Errázuriz, informował nas, że w jego diecezji, nie było ofiar ludzkich, katedra również wytrzymała trzęsienie ziemi, ale cztery kościoły w najstarszych parafiach zostały zniszczone.

W stolicy kraju, Santiago de Chile, pracownicy biura narodowego Pomoc Kościołowi w Potrzebie natychmiast po trzęsieniu ziemi rozpoczęli akcję pomocy dla ofiar. Chilijskie biuro PKWP przesłało raport do Centrali z informacjami, że wszyscy pracownicy przeżyli katastrofę i od razu zaczęli jeździć po kraju, aby poznać stopień zniszczeń i potrzebę pomocy. Biuro utworzyło również komitet ekspertów pod kierownictwem architekta Gonzalo Ramirez, w celu opracowania szczegółowego rejestru szkód w diecezjach, co pozwoliło sprawnie i szybko udzielać niezbędnego wsparcia.

Ówczesny Prezydent PKWP o. Joaquin Alliende, ogłosił w kościele p.w. Opatrzności Bożej:

Nie ma nowego Chile bez Chrystusa”. Kościół ten jest jednym z budynków, który najpoważniej ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi. O. Alliende wystosował naglące wezwanie do odbudowy kraju, mówiąc: „Będziemy odbudowywać nasz kraj, ale nie na piasku. Odbudowę Chile musimy zawierzyć Jezusowi Chrystusowi i oprzeć się na nim jak na skale, która jest odporna na ataki ze strony sił ziemi, rozpaczy i śmierć.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW