Historia dzieła
Pomoc Kościołowi w Potrzebie każdego roku realizuje tysiące projektów wszędzie tam, gdzie chrześcijanie są prześladowani, dyskryminowani, mierzą się z ubóstwem i wykluczeniem. Polegamy na naszych Darczyńcach! W 23 biurach krajowych jest ich blisko 360 tys. Ich pomoc to ratowanie życia! Razem dajemy chleb do ręki głodnym, przed dziećmi otwieramy szansę na lepszą przyszłość, podtrzymujemy nadzieję u tych, którzy doświadczyli okrucieństwa prześladowań.
Polska sekcja PKWP rozpoczęła pracę w 2006 roku. Wcześniej Kościół w Polsce, położony za żelazną kurtyną, sam korzystał ze wsparcia organizacji zbudowanej przez o. Werenfrieda van Straatena. W 1957 roku nasz założyciel spotkał się z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, co umożliwiło podjęcie kampanii „Cicha i wierna obecność”. Po blisko 80 latach dalej korzystaną z niej żeńskie klasztory kontemplacyjne. Historia dzieła to w pierwszych latach ogromna determinacja, by zburzyć mury dzielące Europę, a w latach kolejnych docieranie do nowych miejsc i sięganie po nowe metody, by objąć pomocą Kościół w potrzebie.
Phillipp van Straaten przychodzi na świat w Mijdrechcie w Holandii.
Wstępuje do zakonu Norbertanów w Tongerlo (Belgia) przyjmując imię zakonne Werenfried (imię to oznacza „Bojownik o Pokój”).
25 lica przyjmuje święcenia kapłańskie.
Powstaje Dzieło Pomoc Księżom na Wschodzie. Dzięki pomocy Belgów i Holendrów 14 milionów Niemców otrzymuje wsparcie egzystencjalne. Ojciec Werenfried „Ojciec Słonina” nawołuje do pojednania i wybaczenia „wczorajszym wrogom”.
Rusza akcja „Pojazd dla Pana Boga”, która jest projektem zmotoryzowania tzw. „kapłanów z plecakiem”.
Rusza akcja „Samochody kaplice”. 35 autobusów przerobionych na kaplice jeździ po Niemczech, dzięki czemu wielu katolików może uczestniczyć we Mszy świętej.
Rozpoczęcie akcji „Forteca dla Boga”, budowa klasztorów w krajach za „żelazną kurtyną”.
Początek pomocy dla prześladowanego Kościoła w Środkowo- Wschodniej Europie. Odbudowa podupadłych kościołów, dofinansowanie kształcenia księży na Łotwie i Litwie, dystrybucja książek religijnych i finansowanie katolickiego radia.
Założenie międzynarodowego Zakonu Budowniczych, którego celem ma być budowa domów dla biednych oraz kościołów. W tym samym roku spotkanie z papieżem Piusem XII.
Rozszerzenie akcji pomocy dla uchodźców ze wszystkich krajów komunistycznych.
Pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.
Spotkanie z kardynałem Mindszenty w Budapeszcie w czasie powstania na Węgrzech. Od tej chwili PKWP pomaga węgierskim katolikom.
Spotkanie z księdzem kardynałem Stefanem Wyszyńskim, po którym rozpoczyna się pomoc w kształceniu księży i pomoc egzystencjalna dla polskich zakonnic.
Rozpoczęcie pomocy dla Kościoła w Polsce. Powstaje dwumiesięcznik „Biuletyn”, który obecnie wydawany jest w ośmiu językach w nakładzie ponad 700 tysięcy egzemplarzy.
Odwiedziny w krajach Azji. Spotkanie z Matką Teresą w Kalkucie.
Pomoc uchodźcom z Chin, Korei Północnej i Wietnamu.
Ojciec Werenfried bierze udział jako doradca w obradach Soboru Watykańskiego II w Rzymie. Spotyka się z ponad 60 biskupami z krajów, które znajdują się pod dyktaturą sowiecką. – Papież Jan XXIII prosi założyciela Dzieła o zaangażowanie się w pomoc krajach Ameryki Łacińskiej. – Rusza akcja budowy mieszkań dla najuboższych mieszkańców Chile. – Odbywa pierwszą podróż do krajów Ameryki Południowej.
Spotkanie w Rzymie z kard. greckokatolickiego Kościoła na Ukrainie Slipiyem, który zostaje wypuszczony z więzienia po 18 latach ciężkich robót. Tym samym rozpoczyna się akcja pomocy dla Kościoła na Ukrainie.
Siedziba międzynarodowej organizacji zostaje przeniesiona z Belgii do Rzymu.
Podróż do południowego Wietnamu.
Założenie Instytutu Sióstr Zmartwychwstanek w Bukavu przez siostrę Hadewych i ojca Werenfrieda van Straatena.
Zawierzenie Dzieła Matce Bożej Fatimskiej.
Odwiedziny w Czechosłowacji i organizacja pomocy na rzecz ofiar Praskiej Wiosny.
Zmiana nazwy organizacji na Pomoc Kościołowi w Potrzebie / Pomoc Księżom na Wschodzie. Rusza akcja pomocy Kościołowi na Filipinach.
Pomoc dla ofiar powodzi w Rumunii. Rozpoczęcie akcji pomocy dla Kościoła na Haiti.
Druga podróż Werenfrieda van Straatena do Ameryki Łacińskiej. Po trzęsieniu ziemi w Peru, Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaczyna kampanię na rzecz odbudowy zniszczonych świątyń. Kardynał Mindszenty opuszcza Węgry i spotyka się z Werenfriedem van Straaten w Rzymie.
Podczas zamieszek i ludobójstwa w Burundi przebywający w tym kraju ojciec Werenfried van Straaten zostaje aresztowany. Po wielu trudnościach znajduje w końcu azyl w nuncjaturze. Kilka dni później opuszcza kraj.
40 diecezji w Brazylii zostaje obdarowanych 300 pojazdami dla misjonarzy. Samochody ułatwiają pracę ewangelizacyjną w puszczy Amazońskiej.
Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Gwatemali. Pomoc Kościołowi w Potrzebie przenosi swoją siedzibę z Rzymu do Kőnigstein.
Dzieło wspiera akcję ratunkową statku Cap Anamur dla uchodźców z Wietnamu, Laosu, Kambodży płynących do Tajlandii, na Filipiny i do Malezji.
Pomoc uchodźcom z Angoli i Gwinei.
Rozpoczęcie projektu Biblia dla dzieci „Bóg przemawia do swoich dzieci” z okazji „Międzynarodowego Roku Dziecka”.
Pomoc chrześcijanom z Libanu.
Statek do Polski. Kampania na rzecz pomocy prześladowanemu Kościołowi w Polsce.
Uznanie Dzieła ojca Werenfrieda przez Stolicę Apostolską i poddanie go prawu papieskiemu.
Wzmocnienie działań wspierających rozwój wolnych mediów w Europie Wschodniej.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymuje zezwolenie Związku Radzieckiego na dystrybucję 120 000 Biblii na terenie Łotwy.
Ojciec Werenfried van Straaten udaje się do Rumunii na spotkanie z biskupami Kościoła greckokatolickiego funkcjonującego w podziemiu. To początek większej akcji pomocy. Wczesną wiosną 1989 roku radio „Blagovest” („Radosna Nowina”) podało wiadomość, że każdy Rosjanin, który o to poprosi, otrzyma literaturę religijną oraz Biblię. Do biura napływa 400 000 zamówień.
Ojciec Werenfried obchodzi uroczystość pięćdziesięciolecia swoich święceń kapłańskich. Głosi kazania na Węgrzech i w Czechosłowacji.
Ukraiński Kościół greckokatolicki wychodzi z katakumb. Zwierzchnik Kościoła kardynał Lubachivsky powraca z uchodźstwa na Ukrainę. Ojciec Werenfried towarzyszy mu i przemawia przed setkami tysięcy wiernych na placu przed operą narodową. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera odbudowę Kościoła, który z sześcioma milionami wiernych walczył w podziemiu o Prawdę przez ponad pięćdziesiąt lat.
Początek nowej fali pomocy w odbudowie Kościoła i reewangelizacji w Europie Wschodniej. Wspieranie odbudowy kościołów, seminariów duchownych, zakonów kontemplacyjnych, dystrybucja książek religijnych i Biblii, finansowanie wolnych mediów, dokształcanie katechetów świeckich i duchownych. Pierwsza podróż ojca Werenfrieda do Rosji. Spotkanie z patriarchą rosyjskiej cerkwi Aleksym II. Początek kampanii pomocy na rzecz braci siostrzanego Kościoła.
Ojciec Werenfried przemawia w Denver podczas VIII Światowego Dnia Młodzieży.
Druga podróż ojca Werenfrieda van Straatena do Rosji.
Rozbudowa akcji pomocy dla podziemnego Kościoła w Chińskiej Republice Ludowej.
50-lecie Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Akcja pomocy dla ofiar powodzi w Polsce i Czechach. Początek pomocy dla prześladowanego Kościoła na Kubie.
Wydanie małego katechizmu „Wierzę”. Pierwsze dofinansowanie statku-kaplicy pływającego po Wołdze i Donie na obszarze byłego ZSRR.
Wybudowanie drugiego statku-kaplicy. Trzeci w budowie. Ojciec Słonina obchodzi 60 lecie święceń kapłańskich.
Ojciec Werenfried van Straaten święci 90 urodziny. Uroczysta Msza Święta w katedrze w Limburgu. 31 stycznia ojciec Werenfried van Straaten umiera w swoim mieszkaniu w Bad Soden.
Powstanie Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
W Polsce obchodzony jest po raz pierwszy „Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym”.
Papież Benedykt XVI podnosi Dzieło Ojca Werenfrieda do rangi Fundacji Papieskiej.
Otwarcie pierwszego w Polsce biura regionalnego w Krakowie.
Otwarcie i poświęcenie biura regionalnego w Poznaniu przez Patriarchę z Syrii Grzegorza III Lachama.
Pielgrzymka Dobroczyńców PKWP do Fatimy z okazji 70. rocznicy powstania fundacji.
PKWP otrzymuje nagrodę Path to Peace Award od Misji Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Otwarcie biura regionalnego we Wrocławiu.