Filipiny: Ciężkie powodzie w diecezji Malolos

Północne obszary Manili (diecezja Malolos) zostały dotknięte potężną falą powodzi. Biskup Jose Francisco Oliveros opowiedział międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie o tragedii jaka dotknęła 900 tysięcy ludzi z 23 miast.

Miasta Hagonoy i Calumpit są zdewastowane przez żywioł wody. Dwanaście parafii jest podtopionych. Budynki kościelne są całkowicie zalane, stwierdził biskup. Urzędnicy zaniedbali poinformowanie o tragedii opinię międzynarodową i dlatego dostarczana ludziom pomoc jest aktualnie powolna, powiedział biskup Oliveros. Ludzie, którzy przeżyli atak powodzi, nie mają teraz możliwości przygotowania sobie pożywienia. Biskup udostępnił wszystkie możliwe miejsca kościelne do wydawania ludziom posiłków. Wymiar katastrofy jest potężny.

Sytuacja humanitarna poszkodowanych powodzian jest coraz gorsza. Przed dwoma laty diecezja biskupa Oliverosa została także dotknięta ciężkimi stratami po powodzi, większość szkód nie została dotychczas naprawiona, a teraz doszło do kolejnej tragedii. Biskup diecezji Malolos zwrócił się dlatego o wsparcie do Pomocy Kościołowi w Potrzebie, prosząc o pomoc dla dotkniętych tą tragedią powodzian. Zaznaczył też, że wprawdzie mieszkańcy Filipin są przyzwyczajeni do katastrof naturalnych, potrafią się przeciwstawić przeciwnościom losu, ponieważ pokładają pełną ufność w Bogu, patrząc pozytywnie w przyszłość, jednak straty i wymiar tej katastrofy są tym razem poważne. PKWP obiecała pomoc poszkodowanym. (PKWP/tłum. TMK)

Egipt: Patriarcha: „Nie, nigdy nie zostaną zapomniani”

Jeden z liderów Kościoła składa hołd demonstrantom w Kairze i wzywa reżim do poprawy bezpieczeństwa i zapewnienia równości wobec prawa.

Przywódca katolików w Egipcie broni pamięci „szczerych i uczciwych” Koptów, których protest zakończył się przemocą i śmiercią. Wezwał też reżim do zwiększenia bezpieczeństwa oraz zwiększenia wysiłków w celu zagwarantowania praworządności w kraju.

W oficjalnym oświadczeniu z 9 października dotyczącym pro-chrześcijańskiej demonstracji w Kairze, patriarcha kardynał Antonios Naguib z Aleksandrii wezwał do tego, by chrześcijanie nie zniechęcali się i nadal „uczestniczyli” w działaniach politycznych zmierzających do utworzenia nowego Egiptu po upadku rządów Mubaraka.

W dokumencie, którego kopia została wysłana do organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie patriarcha podkreśla „pełne zaufanie” do władz wojskowych po tygodniu krytyki rządu w reakcji na demonstracje, które według najnowszych danych, doprowadziły do ​​śmierci około 26 osób i 329 rannych.

Patriarcha Naguib, który jest głową silnego koptyjskiego Kościoła katolickiego w Egipcie, pisze: „Z poranionym sercem wyrażamy głęboki ból z powodu krwawych wydarzeń, jakie dotknęły szczere i uczciwe dzieci narodu. Uczestnicy demonstracji chcieli przyczynić się do demokratycznego procesu pokojowego, tak jak setki innych grup obywatelskich. Niestety, zakończyło się to gwałtowną śmierci wielu osób, z których większość to egipscy Koptowie”.

Przemoc wybuchła podczas demonstracji, kiedy to ponad tysiąc ludzi – w tym wielu muzułmanów – maszerowało do centrum, pod budynek państwowej telewizji w Kairze, w proteście przeciwko aktom prześladowania i ucisku stosowanego wobec chrześcijan.

Następnego dnia ks. Rafic Greiche Antoine, oficjalny rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie, oskarżył reżim o sprowokowanie tych wydarzeń, mówiąc, że wojsko i policja „użyły motłochu”, który zaatakował demonstrantów za pomocą kijów, kamieni, mieczy i karabinów.

Patriarcha Naguib w swoim liście wzywa władze, aby realizowały swe postanowienie dotyczące przestrzegania zasad państwa prawa.

Pisze on: „potępiając ponownie wszelkie akty przemocy, wzywamy władze do zapewnienia bezpieczeństwa i przestrzegania prawa oraz zapewnienia obiektywności mediów. Mamy pełne zaufanie, że Najwyższa Rada Sił Zbrojnych, rząd i sądownictwo są w stanie doprowadzić kraj do stabilizacji i bezpieczeństwa, zapewnienia dobrobytu i godności wszystkim jej obywatelom”.

Patriarcha Naguib kończy swój list wezwaniem skierowanym do wszystkich chrześcijan, aby nie załamywali się i nie stawali się bierni z powodu wydarzeń z 9 października i nadal byli aktywni pod względem politycznym.

W odniesieniu do wyborów parlamentarnych mających się rozpocząć w przyszłym miesiącu i wyborów prezydenckich na wiosnę przyszłego roku, powiedział: „Wzywamy wszystkich chrześcijan, aby uczestniczyli w wyborach w Egipcie i zagranicą, aby byli aktywni w bieżącym procesie politycznym i wyborczym. To jest święty obowiązek, i Kościół nie może być marginalizowany na drodze do ustanowienia nowoczesnego, demokratycznego państwa, działającego zgodnie z prawem, w którym mieszkają pełnoprawni obywatele, kraju równości, sprawiedliwości i wolności”.

Komentarz patriarchy Naguiba związany jest z oświadczeniem wydanym przez biskupa Angaelosa, biskupa generalnego Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego w Wielkiej Brytanii, w którym potępił on egipskie siły bezpieczeństwa za ich reakcję wobec demonstrantów.

W swoim oświadczeniu, w zeszłym tygodniu, biskup Angaelos powiedział: „To samo wojsko, które oświadczyło w styczniu, że nie odda ani jednego strzału w kierunku egipskich obywateli używa obecnie ostrej amunicji i nadmiernej siły, strzelając prosto w klatki piersiowe i głowy demonstrantów, a jednocześnie opancerzone wozy bojowe wjeżdżają w tłum zabijając wielu z nich”.

Biskup Angaelos wezwała również do publicznego dochodzenia wobec mediów państwowych, oskarżając je o stronnicze relacje z protestów i fałszywe twierdzenia, że to chrześcijanie doprowadzili do wybuchu przemocy. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Malawi: Spalił się budynek Konferencji Episkopatu. Nie można wykluczyć podpalenia

9 października, w Lilongwe wybuchł pożar w pomieszczeniach Konferencji Episkopatu Malawi. Nie można jednoznacznie wykluczyć podpalenia, wyjaśnia ks. George Buleya, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Malawi.

Ogień wybuchł w mieszkaniu jednego z księży i zajął także pomieszczenia biurowe. W pożarze nikt nie został na szczęście ranny. Ze względu na to, że pożar pozostał przez długi czas niezauważony, zostały całkowicie spalone biura i pomieszczenia mieszkalne księży.

Obecnie nie można jednoznacznie ustalić przyczyny pożaru, zaznacza Buleya. Jednak można spekulować, że mamy tutaj do czynienia z celowym podłożeniem ognia.

Między innymi na Facebooku rozgorzały z tego powodu żywe dyskusje, ponieważ „ostatnio mnożą się przypadki, kiedy krytycy rządu stają się ofiarami podpaleń”. W ostatnim czasie Kościół katolicki wielokrotnie krytykował rząd.

W zeszłym roku Konferencja Episkopatu opublikowała list duszpasterski, w którym napisała, że rząd „nie służy dobru ludzkości”. Od tego czasu „ograniczano możliwości działania Kościoła”.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jednym z uczestników ostatniej Konferencji Episkopatu Malawi mógł być szpieg, powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu. Nie można tego jednak „ani definitywnie udowodnić ani wykluczyć”.

Kościół rzeczywiście znajduje się „w kręgu zainteresowań wywiadu”. Nie można także zupełnie wykluczyć, że rozmowy telefoniczne przedstawicieli Kościoła nie są podsłuchiwane.

Spośród prawie 15 milionów mieszkańców tego kraju, około 4,6 miliona to katolicy. Chrześcijanie stanowią prawie 80% mieszkańców. Prawie 13% to muzułmanie, a pozostała część ludności to wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich.

Międzynarodowe katolickie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które utrzymuje się wyłącznie z datków osób prywatnych, wspiera tych, którzy poświęcili się służbie innym w Kościele. Co roku finansuje coraz więcej projektów, które służą duszpasterstwu. Jednym z podstawowych celów PKWP jest zaangażowanie się w sprawę wolności wyznania. Od chwili powstania stowarzyszenia w 1947 roku, PKWP mówi w imieniu prześladowanych chrześcijan.

(PKWP/tłum. Joanna Brodowska)

Filipiny: Zamordowano kapłana

Na Filipinach zamordowano włoskiego misjonarza należącego do Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME).

59-letni ks. Fausto Tentorio od 32 lat pracował w tym azjatyckim kraju, gdzie był proboszczem w mieście Arakan na wyspie Mindanao na południu kraju. Do zabójstwa doszło dziś rano, gdy kapłan po skończonej Eucharystii udawał się na spotkanie duchowieństwa z miejscowym ordynariuszem. Nieznany sprawca w kasku motocyklowym podszedł do księdza i oddał do niego kilka strzałów w głowę i klatkę piersiową. Duchowny zmarł w drodze do szpitala. Zabójca widziany przez świadka odjechał na motocyklu. Filipińska policja nie zna jeszcze motywów zbrodni i nie ujęła sprawcy.

Ks. Tentorio pracował wśród ubogich, przez których był ceniony przede wszystkim za bronienie ich praw do ziemi. Jego zaangażowanie społeczne mogło być jedną z przyczyn zabójstwa. Duchowny bronił Filipińczyków przed międzynarodowymi koncernami górniczymi, które za bezcen pozbawiały rdzennych mieszkańców ich ziem. Włoski misjonarz już osiem lat temu uniknął egzekucji. Ostatnio mieszkańcy wybrali go na szefa straży obywatelskiej, która miała ograniczyć przestępczość w mieście.

Śmierć ks. Tentorio jest trzecim zabójstwem misjonarza Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych, do jakiego doszło na południu Filipin. Rejon wyspy Mindanao terroryzowany jest przez maoistowską partyzantkę i grupy islamistyczne. Rebelianci odpowiedzialni są za morderstwa i porwania wielu misjonarzy i duchownych katolickich. (RV)

Indie: Zmiany cywilizacyjne, ale wiara pozostaje niewzruszona

Wykształceni i obyci w dziedzinie I.T. młodzi chrześcijanie w Indiach coraz bardziej angażują się w życie Kościoła.

Biskup Lourdes Daniel stwierdził, że religijne zaangażowanie tych ludzi jest obecnie znacznie większe niż miało to miejsce 30 lat temu – mimo wzrostu bogactwa, poprawy standardów edukacji i możliwości biznesowych, zwłaszcza w nowych mediach.

W trakcie wywiadu udzielonego przedstawicielom PKWP, biskup Daniel powiedział, że znacznie wzrosło zaangażowanie młodzieży w jego diecezji Nashik – częściowo dzięki powstaniu niewielkich grup modlitewnych i zaangażowaniu się w pomoc dla potrzebujących.

W wywiadzie tym stwierdził także, że pełnił „posługę duszpasterską w tym regionie w latach 80.-tych XX w. Wtedy nigdy nie słyszałem o pracy młodych osób z tytułami magistra oraz pracujących w sektorze IT, którzy uczestniczyliby w życiu Kościoła. Ale teraz osób z wyższym wykształceniem jest dużo więcej i co druga z nich jest zaangażowana w pracę w sektorze IT. Jednak ich wiara jest też bardzo silna i chodzą do kościoła. Kościoły są pełne, zwłaszcza w niedziele. Gdy prosi się młodych ludzi, aby zaangażowali się w życie Kościoła, to bardzo chętnie to robią”.

Ksiądz biskup wyjaśnił, że parafie w diecezji Nashik zostały podzielone na „strefy”, gdzie młodzi ludzie spotykają się regularnie na katechezie i czytaniu Pisma św.

Młodzież wyjeżdża z miast do odległych wiosek, by kształcić pielęgniarki, uczyć dorosłych i prowadzić formację duchową wśród nich.

Biskup Daniel podziękował Pomocy Kościołowi w Potrzebie za wspieranie programów szkolenia młodych ludzi na liderów i animatorów wiary.

PKWP pomaga młodzieży w diecezji biskupa Daniela w działaniach takich jak rekolekcje adwentowe, przygotowanie uroczystości Wielkiego Tygodnia, wspiera spotkania dla 500 młodych ludzi ze służby ołtarza oraz finansuje kongres młodzieży, w którym wzięło udział 330 młodych ludzi.

Wyjaśniając rosnące zainteresowanie wykształconych, młodych ludzi sprawami i życiem Kościoła, powiedział: „Istnieje prawdziwe pragnienie wiary. Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą do końca, czego oczekują od życia, ale mają świadomość, że pustkę, która ich często otacza, muszą wypełnić czymś sensownym i pożytecznym”. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)