Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Odcinek I

W pierwszym odcinku ks. Rafał przybliża historię wyjątkowego wysypiska śmieci w Kairzie (stolica Egiptu).

Jak zaznacza duchowny, w 1970 r. 600 chrześcijańskich rodzin zostało wygnanych na obrzeża Kairu wraz ze świniami, jako osoby nieczyste. Znalazły się one na wspomnianym wysypisku śmieci. Te wydarzenia nie wpłynęły na nich destrukcyjnie, gdyż chrześcijanie nauczyli się żyć w nowym środowisku. Pobudowali domy, zaczęli na siebie zarabiać.

Niebywałym jest fakt, że dzisiaj w tym miejscu żyje 65 tys. chrześcijan, a ponad połowa z nich to dzieci. Ich życie nie jest usłane różami, muszą zmagać się z trudnościami takimi jak insekty, szczury czy wszelkie zarazki, jakie generują odpady.

- Nasuwa się pytanie, jak to możliwe, że w XXI w., tyle dzieci żyje na wysypisku śmieci? - pyta retorycznie kapłan i podkreśla, że to co szczególnie rzuca się w oczy podczas wizyty w tym miejscu, to krzyż, który towarzyszy tamtejszym mieszkańcom. Krzyż to znak nadziei, którym oznaczyli chrześcijanie swoje domy.

- Dla nas – chrześcijan, krzyż jest pomostem między Bogiem a ludźmi. Jest najwyższą wartością, której nie zaparli się również ci chrześcijanie niespełna 50 lat temu. Wystarczyło tylko pozbyć się tego znaku ze ściany, zdeptać go, zapomnieć o nim i mogliby zostać w swoich domach, w swojej dzielnicy. Jednak dla nas krzyż jest wartością, której wyprzeć się nie da – podkreśla ks. Rafał Cyfka.

A w Twoim życiu, jak ważne miejsce zajmuje krzyż?

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW