Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Przewartościowanie świętości?

Fryderyk Nietzsche ogłasza śmierć Boga w dziele zatytułowanym „Wiedza Radosna”. Wychodzi z założenia, że ludzie zabili „sobie” Boga, nie zdając „sobie” z tego sprawy. Bóg zamordowany „zgnił", a ludzie żyją dalej tak samo, jak żyli. Wobec tego, każdy staje przed perspektywą bezcelowości, bezsensu istnienia. Czyżby?

W takim dniu, jak Uroczystość Wszystkich Świętych musimy zadać sobie pytanie: po co są święci? Czemu ma służyć ich kult w Kościele? Czy te pytania są uzasadnione zwłaszcza w sytuacji świata, który dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek nie umie sobie poradzić bez Boga?

W XX wieku zamordowano za wiarę w Jezusa Chrystusa 45 milionów chrześcijan, co stanowi 65% wszystkich męczenników od początku pojawienia się chrześcijaństwa. Można powiedzieć zatem, że w XX wieku każdego dnia ginęło średnio 1246 chrześcijan. Dlatego też św. Jan Paweł II, a także Benedykt XVI, nazywali wiek XX „wiekiem męczenników”. Pierwsze dziesięciolecie XXI wieku przynosi rocznie ponad 170.000 nowych męczenników. Statystycznie moglibyśmy powiedzieć, że co trzy minuty mordowany jest na świecie chrześcijanin, a jedynym motywem odebrania mu życia jest wiara w Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Święty Jan mówi: „Ujrzałem wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń... stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w szaty białe, a w ręku ich palmy” (Ap 7,9). Kim są? To prześladowani i zapomniani święci bez imion i nazwisk, duma Kościoła, ludzie jak my. Życie ich na pozór niewiele się różniło od naszego życia. Niemal we wszystkim byli do nas podobni. Czymś jednak różnili się od nas. W ich życiu było coś, dzięki czemu tak mocno „wpisali się” w pamięć Kościoła. Czy może robili jakieś wyjątkowe – cudowne rzeczy? Na pewno, niektórzy z nich rzeczywiście dokonywali genialnych rzeczy. Działo się to tylko dlatego, że pozwalali Bogu, aby totalnie owładnął ich. Umożliwili Stwórcy, aby mógł przez nich działać. Większość jednak z nich, zwłaszcza ci, których wspominamy w ten szczególny dzień była całkiem „normalna”. Ta zwyczajność miała szczególny charakter. Wykonywali zwykłe rzeczy, ale w sposób nieprzeciętny – święty. Są już, jak słyszeliśmy w Ewangelii, „błogosławieni!” tzn. szczęśliwi. Są dowodem na to, jak bardzo człowiek może być szczęśliwy, jeśli w swym życiu odnajdzie Boga. Odnieśli największe zwycięstwo, bo zwycięstwo nad samym sobą. Dlatego są chwałą Kościoła. Tak jak św. Matka Teresa z Kalkuty, którą tak podziwiał i podziwia świat. Dziś i ona ma swoich przeciwników. Podczas transmisji telewizyjnej – jeden z przedstawicieli hinduskich ekstremistów - hinduski guru oskarżył Świętą o sprzedaż 50 000 kobiet. Hinduski duchowny będąc w stanie oburzenia pytał: „Dlaczego Matka Teresa wybrała Indie a nie inny biedny kraj? Ona sprzedała wiele kobiet do różnych indyjskich stanów”. Jednak chrześcijanie uważają, że: „Matka Teresa nie potrzebuje obrony, ponieważ jej świętość mówi sama za siebie”. Dla większości hindusów praca Matki najuboższych z ubogich jest uznana nie tylko przez Kościół Katolicki, ale także przez rząd Indii. ONZ złożył hołd św. Matce Teresie przez ustanowienie 5 września, dniem śmierci Świętej Zakonnicy, Międzynarodowym Dniem Miłosierdzia. Jej praca dobroczynna została nagrodzona przyznaniem Nagrody Magsaysay, która znana jest też jako Azjatycka Nagroda Nobla. W 1971 rok błogosławiony papież Paweł VI przyznał jej Nagrodę Jana XXIII w tym samym roku, kiedy święta Matka Teresa zdobyła Międzynarodową Nagrodę imienia John'a F. Kennedy'ego.

Oprócz tego święta otrzymała inne indyjskie, najwyższe nagrody. W 1962 roku - nagrodę Padma Shri a w 1980 roku święta zakonnica otrzymała nagrodę Bharat Ratna, najwyższą nagrodę przyznawaną przez rząd Indii.

„Matka Teresa należy do wszystkich. Jej współczucie i dobroczynność poruszyły duszę biednych i bogatych na całym świecie. To przykre, że hinduski duchowny wygłosił takie kłamliwie i oszczercze stwierdzenia” - powiedział Przewodniczący Globalnej Rady Chrześcijan w Indiach. Warto w tym miejscu przytoczyć fakt, że działalność sióstr Misjonarek Miłosierdzia przez pewien czas powstrzymywała międzynarodowe korporacje zajmujące się pośredniczeniem w adopcji dzieci pochodzących z Indii. Jednak krytycy św. Matki Teresy z Kalkuty wolą ignorować prawdę. Ona dała każdej osobie godność, wartość i znaczenie. Sprawiała, że osoby z marginesu społecznego poczuły się kochane i dlatego ludzie różnych wyznań tak bardzo ją doceniali. Nie ma cienia wątpliwości, że pozostawiła konkretny znak w ludzkich sercach. Bo jaki byłby ten świat bez świętości?

Nietzsche ogłosił program przewartościowania istniejących wartości. Ale co tu wartościować na nowo. Wartość sama się obroni, tak jak świętość. I co ty na to – panie Nietzsche?

Ks. dr Andrzej Paś
Sekcja Polska PKWP

Zapisz się do Newslettera

Zapisało się do nas już 12978 osób.Regulamin

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
10.00 - 18.00 od pn. do pt.
10.00 - 14.00 w sob.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW