Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Małe kroczki Franciszka

"A potem zaprosiłem innych przywódców religijnych, obecnych na spotkaniu, aby podeszli do nas i wspólnie się pomodliliśmy. Poczułem, że przesłanie dotarło” – te słowa wypowiedział Ojciec Święty na pokładzie samolotu z Dhaki do Rzymu, kończąc pielgrzymkę. Franciszek nawiązał tu do wzruszającego spotkania z mniejszością muzułmańską Rohindża, która uciekła z Birmy do Bangladeszu przed przemocą i okrutną czystką etniczną.

„I w końcu przyszli. Byli wystraszeni. Ktoś im powiedział, że mogą tylko pozdrowić Papieża, ale nie mogą nic mówić. I w pewnym momencie, nasza modlitwa międzyreligijna przygotowała nasze serca, byliśmy religijnie bardzo otwarci, przyszli, aby mnie pozdrowić. (...) Prosiłem ich o przebaczenie i w tej chwili płakałem, starałem się bardzo, aby nie było tego widać. Oni też płakali. A potem zaprosiłem innych przywódców religijnych, obecnych na spotkaniu, aby podeszli do nas i wspólnie się pomodliliśmy. Poczułem, że przesłanie dotarło” – te słowa wypowiedział Ojciec Święty na pokładzie samolotu z Dhaki do Rzymu, kończąc pielgrzymkę. Franciszek nawiązał tu do wzruszającego spotkania z mniejszością muzułmańską Rohindża, która uciekła z Birmy do Bangladeszu przed przemocą i okrutną czystką etniczną.

BANGLADESZ - kraj utworzony w 1947 roku. Nazwa oznacza „kraj ludzi mówiących dialektem bangla”. Wiara katolicka jest tam obecna od 125 lat (koniec XIX. wieku, lata 90.). Wcześniej panowały wierzenia plemienne. Ogólnie liczy ok. 144 milionów ludności (inne źródła : 160 mln). Katolicy stanowią 0,2% ludności (ok. 350 tys. wiernych, inne źródła: 0,9%). Muzułmanie - 89%. To dzisiaj jeden z najuboższych krajów świata. Bez pomocy z zewnątrz trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie Kościoła.

Aktualnie PKWP wspiera wiele projektów formacji duchowej i rozwoju ogólnoludzkiego we współpracy z placówkami duszpasterskimi, wychowawczymi, i pracującymi na rzecz sprawiedliwości i pokoju. W 2016 PKWP sfinansowało projekty o wartości ponad 560.000 euro w Bangladeszu.

Kościół żywy i rozmodlony. W grudniu 2016 roku papież Franciszek mianował kardynałem arcybiskupa Patricka Rosario z Dhaka - stolicy kraju.

Dlaczego Franciszek wybrał na miejsce kolejnej pielgrzymki papieskiej właśnie Birmę i Bangladesz?

Może dlatego, że chciał zwrócić oczy całego świata na niesprawiedliwość, która dzieje się na peryferiach świata. Mała społeczność chrześcijan, kiedyś pokojowo współegzystowała z innymi religiami: islamem, buddyzmem czy hinduizmem. Dziś ten porządek, który śmiało możemy nazwać pokojem, został zburzony przez pseudo religię, jaką jest fundamentalizm.

Małe kroki dobroci, które podejmuje zgodnie z apelem Ojca św. PKWP to chyba najbardziej skuteczna metoda na walkę z niesprawiedliwością w najmniej znanych zakamarkach świata :

(Diecezja Islamabad-Rawalpindi) W 1995 w Lalazar otwarto niższe seminarium duchowne. Młodzi ludzie spędzają tam trzy pierwsze lata swojej formacji do kapłaństwa, zanim podejmą właściwą naukę seminaryjną. Obecnie 22 młodych seminarzystów jest wprowadzanych do życia duchowego w niższym seminarium Matki Bożej z Lourdes. Ponad dwudziestoletnie seminarium ma uszkodzony mur zapewniający minimum bezpieczeństwa studiującym i nauczającym. PKWP założyło budżet 17.500 euro.

Baromani jest miejscem corocznych pielgrzymek dla ponad 30.000 osób, także hindusów i muzułmanów. Wierni pragną wybudować sanktuarium dla Matki Bożej z Fatimy. Obszar liczy 80.000 katolików z plemienia Mandi-Garo, mniejszości zarówno wyznaniowej, jak i etnicznej. Diecezja Mymensigh ma 22 kapłanów i 15 parafii rozłożonych na wielkim obszarze. Na prośbę jej biskupa Paula Ponen Kuni PKWP obiecało sfinansować zakup sześciu motorów dla księży.

Archidiecezja Dhaka: odnowienie prezbiterium (zbudowanego 150 lat temu) w kościele Matki Bożej Różańcowej w Hasznabadzie. PKWP zaangażowało się w zebranie na ten cel 15 tys. euro. PKWP pomaga finansowo Oblatom Maryi Niepokalanej w stolicy kraju: centrum dla przemieszczającej się ludności w granicach kraju (jest to wewnętrzna migracja), zagrożonej nędzą, prostytucją, nękaniem ze strony muzułmanów.

Wspiera stypendiami młodych seminarzystów z seminarium w Dhaka, pomaga w budowie domu formacyjnego dla sióstr zakonnych, budowie i odbudowie kościołów, klasztorów i domu dla biskupów w nowej diecezji Barisal (utworzonej w 2015 roku).

Ostatnio w modlitwie Anioł Pański Papież skierował, krótkie ale mocne przesłanie: Adwent wymaga postawy czujności i uwagi, bo w ten sposób można dostrzec cierpienie i potrzeby innych oraz sprzeciwić się "obojętności i okrucieństwu" świata. To właśnie małe ale istotne kroki Papieża.

Ks. dr Andrzej Paś
Sekcja polska PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW