Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ziemia Święta: Trzeci dzień nalotów na Gazę.

Według lokalnych mediów trzeci dzień ofensywy wojsk Izraelskich w Strefie Gazy rozpoczął się śmiercią 14 osób, w tym 7 kobiet i 4 dzieci.

W nocy ze środy 9 na czwartek 10 lipca Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ponad 300 nalotów w obrębie kilku godzin. Kilka świadectw naocznych świadków potwierdzają te donosy w przeciwieństwie do poprzednich kampanii wojskowych, kiedy celami ataków bombowych były głównie posterunki i budynki rządowe w rękach islamistów z ugrupowania Hamas. Teraz budynki i mieszkania cywilne stały się celami ataków, włączając w to obszary, na których znajdują się obozy dla uchodźców. Osiem osób zginęło na wskutek ataku rakietowego na bar w wiosce, która znajduje się w Strefie Gazy. Ofiary oglądały mecz półfinałowy Mistrzostw Świata pomiędzy Argentyną a Holandią. W tym samym czasie władze Egiptu otworzyły przejście w Rafah w celu przetransportowania rannych Palestyńczyków do szpitali na obszarze północnego Synaju.

Caritas w Jerozolimie, mając rosnącą liczbę ofiar (ponad 70 osób) i rannych, ostrzega o wiszącym w powietrzu kryzysie humanitarnym mieszkańców Strefy Gaza. Organizacja wspiera wiele projektów i działalności w Strefie Gazy, włączając w to mobilną klinikę i centrum medyczne dla psychologicznego wsparcia dzieci ze sztucznymi kończynami z powodu amputacji, które wywołały poprzednie operacje wojsk Izraelskich. Cała działalność organizacji została przerwana z powodu rozpoczęcia nalotów. Znajdujący się w Strefę Gazy pracownicy Caritas przygotowują się do interwencji ratunkowych, które rozpoczną się, kiedy zakończy się bombardowanie wojsk izraelskich.

W oświadczeniu wysłanym do agencji informacyjnej Fides, Caritas w Jerozolimie potępia: „przemoc i zabijanie niewinnych ludzi, szczególnie kobiet i dzieci". Oświadczenie podkreśla też, że mieszkańcy Strefy Gaza żyją w tragicznej sytuacji z powodu embarga, które istnieje od 12 lat, a także cierpią z powodu 3 konfliktów w ciągu ośmiu lat. Tekst wysłany przez Caritas w Jerozolimie potwierdza „prawo Izraela do życia w pokoju i bezpieczeństwie", dodając, że to prawo nie może być osiągnięte „przez wojnę i agresję wobec niewinnych ludzi". Jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju i bezpieczeństwa jest: „sprawiedliwość i rozwiązanie konfliktu", które prowadzi do uznania mieszkańcom Palestyny prawa do życia w wolności na ich obszarze, a także otwarcia Strefy Gaza dla świata.

FIDES

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW