Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wiara, która przezwycięża strach

UkrainaPomimo trwającego kryzysu i konfliktu, Kościół na Ukrainie wciąż się rozwija – wzrasta liczba powołań kapłańskich, obserwuje się także większą frekwencję na Mszach świętych.

W rozmowie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie abp większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk (SviatoslavShevchuk) podkreśla wyraźny wzrost pobożności wśród swoich wiernych. Ponieważ rośnie ich liczba, potrzebni są też kapłani. Tylko w swojej diecezji arcybiskup potrzebowałby do pracy 50. nowych księży. Ogromną radością jest więc dla niego otwarte ponownie seminarium duchowne, które przeżywa swoisty renesans. Abp Szewczuk jest wdzięczny Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie za nieustanne wsparcie finansowe dla seminarzystów. - Nasi klerycy są nadzieją dla lokalnego Kościoła. Dziękujemy PKWP za pomoc zarówno w ich utrzymaniu, jak i w ich kształceniu, ponieważ nasz Kościół naprawdę potrzebuje księży – podkreśla hierarcha. W trwającym roku akademickim 2018/2019 stypendium edukacyjne otrzymało m.in. ponad dwustu kleryków z seminarium św. Jozafata w Ivano-Frankivsku.

Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego przekazał również, że ten rozkwit wiary ma miejsce w kraju, w którym codziennie dochodzi do aktów przemocy. - Nikt już o tym nie mówi, ale przypomnę, że na wschodniej Ukrainie trwają działania wojenne. Każdego dnia ktoś zostaje ranny lub zabity. W ciągu ostatnich 24 godzin zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. To nasza codzienna rzeczywistość – dodaje. Innym wyzwaniem jest na Ukrainie masowa emigracja. Oficjalne dane podają, że swoje domy opuściło blisko 2 mln mieszkańców. Jeden z biskupów stwierdził, że lepszym słowem niż „emigracja” na określenie tego zjawiska jest raczej „ewakuacja”. Kościół stara się okazywać swą solidarność z ludźmi w potrzebie i jego rola jest tu niezastąpiona. - W obliczu nieszczęścia jakim jest wojna, wielu pyta: Dlaczego mnie to spotkało? Jaki jest sens mojego cierpienia? – przekazuje duchowny i dodaje: „Odpowiedź na te egzystencjalne pytania znajdujemy w Słowie Bożym. Poza tym, ludzi pociąga ta wspólnota, która jest dla nich wiarygodna i która nie jest powiązana z władzą państwową. My w swojej działalności staramy się wskazywać wiernym na wartości chrześcijańskie, które mają być kamieniem węgielnym pod budowę szczęśliwego, nowoczesnego społeczeństwa”.

Według sondaży Ukraińcy pozytywnie oceniają: wolontariat, armię i Kościół. Wolontariat zapewnia pieniądze, jedzenie, ciepłe ubrania, lekarstwa i środki medyczne, a także pomoc rannym żołnierzom. U naszych wschodnich sąsiadów bardzo skuteczny okazał się program wolontariatu parafialnego, który wniósł w te małe społeczności tak bardzo potrzebną im nadzieję. Wolontariusze ze wschodniej Ukrainy będący członkami greckokatolickich wspólnot parafialnych, pomagają wieczorami, najczęściej po całodziennej pracy. Kościoły stały się dzięki temu miejscem spotkań z żywym Chrystusem, gdyż okazywanie miłosierdzia jest zadaniem każdego chrześcijanina.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW