Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Watykański Nuncjusz w Palestynie mówi o dialogu, jako wielkim wyzwaniu dla Kościoła w Ziemi Świętej

IzraelTo jest nowa i piękna rzeczywistość, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę i która może w przyszłości odegrać fundamentalną rolę

"Przekształcenie podzielonego domu w rodzinę, poprzez dialog" - to jest według abp Giuseppe Lazzarotto, nuncjusza papieskiego w Izraelu oraz delegata apostolskiego dla Palestyny „wyzwanie” dla Kościoła w Ziemi Świętej. W rozmowie z międzynarodową katolicką duszpastersko-charytatywną papieską organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), skomentował niedawne podpalenie kościoła Rozmnożenia Chleba w Tabgha nad Morzem Galilejskim przez ekstremistów żydowskich. Kościół ten to jedno z symbolicznych miejsc chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. "Działania te są przyczyną wielkiej goryczy, ponieważ, chociaż nie są one popierane przez większość społeczeństwa, to jednak wyrażają postawę zamknięcia, braku akceptacji tych, którzy różnią się od nich", powiedział arcybiskup dla PKWP. Niemniej jednak, wspólnota chrześcijańska nie zniechęca się tymi wydarzeniami, ale nadal podąża drogą dialogu między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi, ale także z Żydami i muzułmanami. "To jest to, co Ojciec św. Franciszek nieustannie nam przypomina - edukować siebie i innych do dialogu"

W tym sensie Kościół jest na linii frontu i jest głęboko zaangażowany w pracę "tak, aby te dwa narody mogły nauczyć się żyć razem a ziemia ta nie była podzielona, ale była miejscem, w którym można poznać się nawzajem, szanować siebie nawzajem, a także życzyć sobie wszystkiego najlepszego", dodał nuncjusz. Takie pojednanie byłoby również korzystne dla niewielkiej wspólnoty chrześcijańskiej, która od dziesiątków lat coraz bardziej zmniejsza się w tej kolebce chrześcijaństwa. "Jeżeli warunki pracy się poprawią, to wierni nie będą opuszczać tych terenów, bo nikt tak naprawdę nie chce opuścić Ziemi Świętej", powiedział nuncjusz.

Przytaczając słowa papieża Franciszka na niedawnym spotkaniu ROACO (d'Riunione delle Opere d’Aiuto alle Chiese Orientali - komitet pomocy Kościołom Wschodnim, kierowany przez Watykan), abp Lazzarotto podkreślił pilną potrzebę "zasiania nasion pojednania". "Tak jak Ojciec Święty uczynił to podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej i na spotkania w Watykanie z Szimonem Peresem i Mahmudem Abbasem. Niestety, zaraz potem rozpoczął się konflikt w Strefie Gazy, który zasiał nienawiść, podziały i zniszczenie - zarówno materialne jak i duchowe", powiedział arcybiskup, zauważając, że w Strefie Gazy nadal można zobaczyć oznaki konfliktu z lata ubiegłego roku. "To były straszne zniszczenia i odbudowa jeszcze się nie zaczęła", wyjaśnił nuncjusz apostolski, podkreślając jednocześnie ważny wkład lokalnego Kościoła katolickiego, który, choć liczący zaledwie 1300 wiernych, prowadzi trzy szkoły, hospicjum dla osób starszych i Centrum dla osób niepełnosprawnych. "To są ścieżki dialogu", podkreślił.

Jedną z możliwych nadziei na przyszłość może okazać się hebrajska wspólnota katolicka, która gwałtownie się rozwinęła w ostatnich latach, dzięki obecności dzieci katolickich imigrantów w Izraelu. "To jest nowa i piękna rzeczywistość, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę i która może w przyszłości odegrać fundamentalną rolę" stwierdził nuncjusz apostolski.

Komentując sprawę o muru oddzielającego Izrael od Palestyńczyków i o udzielaniu pozwoleń dla chrześcijan, aby umożliwić im dostęp do niektórych miejsc świętych, abp Lazzarotto uważa, że obecnie spotkał większą otwartość ze strony władz izraelskich. "Jesteśmy przeciwni temu murowi, ale trzeba powiedzieć, że w tym roku zauważyliśmy o wiele bardziej pozytywne nastawienie. W Wielkanoc i na Boże Narodzenie udzielono więcej pozwoleń niż w przeszłości, a wielu wiernych było również w stanie opuścić Tel Aviv, podczas gdy wcześniej było to zakazane", powiedział arcybiskup.

Innym czynnikiem, który zwiększa nadzieje chrześcijan, jest podniesienie rangi kontaktów pomiędzy Watykanem a Państwem Palestyńskim na wyższy poziom. "Umowa ta zapewni nam gwarancje prawne. W Palestynie wspólnota chrześcijańska posiada wolność wyznania i kultu, ale od teraz ta wolność nie będzie jedynie owocem dobrej woli ze strony rządu, a raczej prawem uznawanym przez państwo, które jest teraz oficjalnie urzeczywistniane dla teraźniejszości i przyszłości Kościoła", powiedział arcybiskup.

Od kilku lat PKWP pomaga w promowaniu dialogu między różnymi wspólnotami religijnymi w Ziemi Świętej, w szczególności poprzez wsparcie dla Centrum Al-Liqa ds. Międzyreligijnych Badań w Betlejem, którego celem jest promowanie pogłębionego dialogu pomiędzy chrześcijanami, muzułmanami i żydami. W zeszłym roku PKWP przekazała 20.000 euro na wsparcie działalności tego Centrum. Ponadto, PKWP wspierała również działalność Centrum Jerozolimy ds. Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich (JCJCR), które ma na celu wspieranie kontaktów i lepsze zrozumienie między chrześcijanami i żydami za pomocą programów edukacyjnych, spotkań i wymianie informacji. Niedawno PKWP pomogło Centrum, przyznając kolejną pomoc w wysokości 45 000 euro.

PKWP

Tł. W. Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW