Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sudan Południowy: ludzie cierpią z powodu ataków rebeliantów; "Obecność wojskowa nie jest rozwiązaniem"

Politycy powinni robić więcej, aby rozpocząć pokojowy dialog. Edward Hiiboro Kussala, biskup diecezji Tambura-Yambio w Sudanie Południowym wyraził taki pogląd w trakcie rozmowy z przedstawicielami Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W jego diecezji, która znajduje się w regionie przygranicznym, ludność nadal cierpi z powodu ataków rebeliantów, w szczególności grupy o nazwie Lord's Resistance Army (LRA), której obozy znajdują się w Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga. "Porywają dzieci, palą domy i zabijają ludzi. Z tego powodu wiele mieszkańców tych przygranicznych terenów ucieka do miast. W mojej diecezji przebywa wielu wewnętrznych uchodźców".

LRA, która powstała w Ugandzie w 1987 r. pod przewodnictwem Josepha Kony została zmuszona w ostatnich latach do opuszczenia terytorium Ugandy, i dlatego obecnie działa głównie w obszarach przygranicznych Południowego Sudanu, Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Środkowoafrykańskiej.

W celu poprawy sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na tych obszarach stacjonują i prowadzą swoje operacje wojskowe żołnierze Ugandy, Sudanu Południowego, armii amerykańskiej oraz sił Unii Afrykańskiej. Według bp. Kussala ta obecność wojskowa nie jest rozwiązaniem. Co więcej, społeczność międzynarodowa nie ma woli, aby aresztować Josepha Kony, przywódcę Lord's Resistance Army.

"Politycy wierzą w wojsko, ale na razie wszystkie ich działania są bezskuteczne," mówi bp. Kussala. „Kościół ma ważną rolę do odegrania w procesie pokojowym, ponieważ edukuje ludzi do pokoju i pojednania i stanowi "lobby" na rzecz pokoju. Często działa kanałami dyplomatycznymi w sprawie zachowania pokoju".

Południowy Sudan, którego większość mieszkańców jest chrześcijanami lub animistami, stał się niezależny od głównie islamskiej północnej części kraju w dniu 9 lipca 2011 roku. W latach 1983 -2005 na tym terenie toczyła się krwawa wojna domowa, która pochłonęła ponad 2 miliony istnień ludzkich i pozbawiła domu wiele milionów ludzi, którzy w ten sposób stali się bezdomnymi.

PKWP (tł. W Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW