Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Prześladowania chrześcijan w Indiach

Gość na Polach - prof KościelniakO prześladowaniach chrześcijan w Indiach, wpływie działalności jezuitów na lokalne społeczności oraz o powołaniach do życia konsekrowanego mówił ks. prof. Krzysztof Kościelniak. Spotkanie z wybitnym orientalistą i arabistą odbyło się 13 grudnia w siedzibie krakowskiego biura PKWP.

– Dziś w Indiach mamy około 2% chrześcijan. Choć wydawać by się mogło, że to mało, to jednak jest to społeczność licząca 35 milionów ludzi - mówił do zebranych ks. prof. Krzysztof Kościelniak. Podkreślił on, że największe wspólnoty chrześcijan znajdują się na wschodzie kraju, na granicy z Bangladeszem. – Z kolei najmniej jest ich w centralnych prowincjach. To społeczności liczące mniej niż 1% mieszkańców - mówił.

Kapłan podkreślił istotny wpływ działalności jezuitów na tych terenach. Dziś posiadają oni 17 prowincji, w których żyje ok. 4700 kapłanów. Jak dodał, wyraźny jest także wzrost powołań do życia kapłańskiego i zakonnego. – W zgromadzeniach międzynarodowych coraz częściej mówi się o kandydatach pochodzących z Indii. Można powiedzieć, że staje się to niemal normą. To dobry znak - mówił.

Odnosząc się do prześladowań chrześcijan, które nasiliły się dziesięć lat temu, ks. prof. Kościelniak powiedział, że zniszczeniu uległo ponad 500 domów, 126 budynków użyteczności publicznej, a liczba ataków na chrześcijan w 2008 roku przekroczyła 4 tysiące. – Można mówić nawet o 12 tysiącach uciekinierów - zaznaczył.

Zdaniem prelegenta, autorem prześladowań jest m.in. Nowa Partia Indii BJP, której celem jest m.in. wprowadzenie zakazu religijnej konwersji. Rządzący chcą zmusić obywateli, aby nie mogli przejść z religii hinduskich na chrześcijaństwo. – To program realizowany w sposób oficjalny, politycznie - mówił ks. prof. Kościelniak.

Zapytany o to, czy można mówić o zagrożonej obecności chrześcijan w Indiach, ks. prof. Kościelniak odpowiedział, że nie należy się tego obawiać. – Docenia się działania chrześcijan m.in. w zakresie edukacji, która jest na wysokim poziomie. Poza tym, chrześcijanie, choć są ofiarami prześladowań, nie odpłacają tym samym. Nie stanową zagrożenia dla nikogo - podkreślił kapłan.

„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją "Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Pola Dialogu znajdujące się w Krakowie przy ul. Stradomskiej 6 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty od godziny 10:00 do godziny 14:00.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW