Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pozorny spokój w Mali: “Islamiści czekają na wycofanie się Francuskich wojsk”- Chrześcijanie unikają północnych i wschodnich terenów tego kraju na zachodzie Afryki

Obecnie na północym i wschodnim obszarze Mali nie mieszka żaden chrześcijanin. Około 500 katolików opuściło te tereny.

Chociaż francuskie wojska kontrolują takie ważne miasta jak Kidal, Gao i Timbuktu to duszpasterze, zakonnicy i zakonnice nie mogą powrócić do swoich stacji misyjnych. Brat Wilfried Langer należący do Zgromadzenia Ojców Białych i Germain Arama, kapłan i ekonomista diecezji Mopti, wskazali te problemy podczas wizyty międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej: Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Brat Wilfried Langer twierdzi, że sytuacja na północy i wschodzie Mali jest niepewna i zwodnicza: „Rząd i armia nie pozwalają na jakikolwiek powrót kapłanów i zakonnic, ponieważ porwania dla okupu stanowią dla islamistów jedno ze źródeł dochodów. Przykładowo na jeden okup przypada miliony euro". Następnie zakonnik wyjaśnia obecną sytuację wojny w Mali: „Przywódcy islamskich bojówek wycofali się wzdłuż granic Algierii, Libii i Mauretanii. Czekają na wycofanie się wojsk francuskich z Mali". Pochodzący z Niemiec misjonarz ze Zgromadzenia Ojców Białych Wilfried Langer prowadził działalność misyjną w Mali od 1963 do 2012. W przeszłości kierował licznymi parafiami, a także zbudował wiele kościołów, domów misyjnych i plebanii.

Na początku roku 2012 walki wybuchły na północy Mali, w regionie który jest dwa razy większy od Niemiec, pomiędzy Tuaregami i oddziałami rządowymi. Tuaregowie połączyli siły z różnymi islamskimi bojówkami, które wkrótce przejęły władzę. Konflikt osiągnął punkt kulminacyjny kiedy oddziały Tuaregów obaliły rząd Mali w stolicy Bamako. Ten ważny, z punktu widzenia strategicznego, kraj na zachodzie Afryki znalazł się w niebezpieczeństwie przejęcia przez islamistów. Z tego powodu w 2013 roku Francja wysłała swoje wojska do walki po stronie oddziałów rządowych.

W styczniu 2013 roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie udzieliła diecezji Mopti, która znajduje się na południu Mali, 40.000 euro pomocy humanitarnej dla 326 rodzin uchodźców. Ksiądz Abbé Germain Arama powiedział że pieniądze zostały wykorzystane w celu udzielenia podstawowej opieki medycznej uchodźcom i zakupu lekarstw, jedzenia i koców. Około 40.000 katolików żyje na terenie diecezji, która jest znacznie większa od Francji. W sześciu dużych parafiach posługę duszpasterską sprawuje 22 kapłanów. W całym kraju katolicy stanowią tylko 1%. Od 80 do 90% z 16 milionów mieszkańców to muzułmanie, a pozostali należą do tradycyjnych religii afrykańskich.

PKWP (tł. Mgr Marcin Rak)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW