Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Podróż po Kenii i Somalii: Tam, gdzie terroryści ustanowili swój reżim

Nie może nie potępiać takiego barbarzyńskiego i bezdusznego okrucieństwa wymierzonego przeciwko mniejszościom, a przede wszystkim przeciw chrześcijanom z tego powodu tylko, że są chrześcijanami

W Kenii wciąż leje się krew, to brutalna i bezsensowna przemoc, jak to określił Papież Franciszek. Somalijscy terroryści z grupy Al Shebaab o godzinie 21:00 2 kwietnia wdarli się na teren kampusu uniwersyteckiego w Garissie, w północno-wschodzniej Kenii, zabili 148 osób i ranili 79. Był to atak na tle religijnym, po szybkim ataku, bojownicy organizacji islamskiej porwali różne osoby i podzielili je według ich wiary. «Rozum, przede wszystkim, ponad wszelkimi religiami – stwierdza Kardynał Angelo Bagnasco na Konferencji Stałej Rady CEI – nie może nie potępiać takiego barbarzyńskiego i bezdusznego okrucieństwa wymierzonego przeciwko mniejszościom, a przede wszystkim przeciw chrześcijanom z tego powodu tylko, że są chrześcijanami. Skąd tyle satysfakcji z okrucieństwa? Jak można nie zahamować się nawet przy dzieciach i bezbronnych?».

W Kenii ludność w ogromnej większości jest wyznania chrześcijańskiego, 84,4 % mieszkańców deklaruje przynależnośc do tej wiary. Po nich 9,7 % stanowią muzułmanie i wyznawcy innych religii. Ludność afrykańska w ostatnich latach ucierpiała z powodu innych okrutnych ataków Al-Shabaab, wśród których najbardziej brutalnym był atak na centrum handlowe Westgate w stolicy - Nairobi, gdzie życie straciło 68 osób, niektórzy zostali zamordowani przez to, że nie potrafili wyrecytować z pamięci wersów Koranu lub nie znali imienia matki proroka Mahometa.

W Somalii 99,8 % ludności (10 milionów 195 tysięcy osób) jest wyznania muzułmańskiego. Wolność religijna wcale nie istnieje dla mniejszości chrześcijańskiej, brutalnie prześladowanej przez ektremistów. Na terrytoriach kontrolowanych przez Al-Shabaab, nie obowiązuje żadna konstytucja, stosuje się radykalną wersję prawa szariatu, które nie pozostawia miejsca dla innych religii. Jeśli ktoś jest podejrzany o odstąpienie od Islamu na rzecz Chrześcijaństwa, zostaje aresztowany, pozbawiony pomocy prawnej i osądzony bez procesu. Ukamieniowane jest karą za cudzołóstwo, za kradzież obcina się ręce. Na terytoriach Al-Shabaab zabytkowe sanktuaria i cmentarze sufickie zostały zniszczone, tak samo jak publiczne kina i inne miejsca spotkań. Radykalna wersja Szariatu nie pozwala mieszkańcom na ubieranie się w stylu zachodnim, oglądanie meczy piłkarskich, śpiewy i tańce na weselach, a także na organizowanie wydarzeń sportowych. Takie uwstecznienie charakteryzuje życie w Rogu Afryki.

W Kenii, organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie przewidziała programy pomocy humanitarnej i edukacyjnej dla tych, którzy żyją w ciągłym zagrożeniu. W 2012 r. utworzono Radio Akicha, która emituje autycje z kenijskiej diecezji Lodwar i zwraca się do regionu Turkana, plemienia kenijskiego, chrześcijańskich wiernych. Program edukacyjny i misyjny to audycje o tematyce religijnej, wiadomości i muzyka. «Nawet muzułmanie słuchają z zainteresowaniem audycji – opowiada PKWP O. Avelino Bassols, z lokalnej wspólnoty misyjnej San Paolo Aposotolo – do tego stopnia, że niektórzy z nich zakupili Biblię żeby pogłębić wiedzę o świętych tekstach zasłyszanych w radio».

Edukacja, komunikacja, dialog. To są kluczowe słowa, które określają pracę PKWP w Kenii i w Somalii, żeby załagodzić konflikty, które dzielą te dwa graniczące ze sobą państwa. Rola Radio Akicha jest w tym sensie fundamentalna: «To środek komunikacji, który spełnia liczne zadania – stwierdza Dominik Kimengich, biskup Lodwaru – począwszy od walki z HIV i AIDS aż po wsparcie duszpasterskie dla wiernych. W ten sposób możemy przyczynić się do wychowania i edukacji młodzieży».

PKWP

Tł. Aneta Piechnik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW