Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Pielgrzymka papieża do Egiptu

Samir Khalil Samir, jezuita, specjalista od islamu i profesor w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, w wywiadzie dla PKWP opowiedział, co myśli o wizycie Papieża Franciszka w Egipcie, o dialogu chrześcijaństwa z islamem i o obawie pozbycia się z Bliskiego Wschodu chrześcijan.

[...] Egipt, choćby dla własnego honoru, uczyni wszystko, co tylko możliwe, aby zapewnić Papieżowi bezpieczeństwo [...].

Papież nie wyrzeknie się tej podróży, bo już od dawna pragnie na nowo nawiązać więzi między Watykanem a islamem, zwłaszcza środowiskiem uniwersyteckim w Al-Azhar w Kairze.

6 lat temu w świątyni koptyjskiej w Aleksandrii w czasie Bożego Narodzenia był atak terrorystyczny. Ktoś wysadził się w powietrze zabijając 21 osób i raniąc prawie setkę zgromadzonych. Kilka dni poźniej papież Benedykt XVI, gdy spotkał się z ambasadorami Stolicy Apostolskiej, powiedział: « Proszę prezydenta Republiki Egiptu o zapewnienie opieki chrześcijanom». Wówczas imam Ahmed el-Tayeb, rektor uniwersytetu Al-Azhar, powiedział, że nie do przyjęcia jest, aby papież mieszał się do polityki egipskiej. Zerwał relacje z Rzymem. Dzisiaj, po wielu bezowocnych próbach, na nowo są one nawiązywane. Taki był główny powód dla papieża Franciszka: odnowić stosunki z islamem, zwłaszcza tym z Al-Azhar, który przedstawia sobą wiekszość muzułmanów na świecie, czyli 80 %. Jest to autorytet moralny i intelektualny nie do pominięcia.

Dialog międzyreligijny z islamem narzuca się sam z siebie przede wszystkim dlatego, że islam to druga największa religia na świecie. Jest ponad 1,5 miliarda muzułmanów, rozsianych w prawie wszystkich krajach świata. Nie można o tym nie wiedzieć. Nastepnie, ponieważ islam jest religią monoteistyczną, obok judaizmu i chrześcijaństwa. Trzeba więc podtrzymywać między nimi dialog. Myślę, że to jest najważniejsze, to nie jest cel polityczny. To znaczy: spróbujmy się porozumieć. Podobnie jak prowadzi się dialog z Żydami. [...].

Jesli chodzi o ogołacanie Bliskiego Wschodu z chrześcijan, większość muzułmanów mówi : ‘‘Potrzebujemy chrześcijan’’. Niedawno była w Egipcie audycja radiowa, na którą wszyscy zwrócili uwagę. Przez osiem minut mówiono o szkołach chrześcijańskich, które kszatłtowały inteligencję egipską w XIX. i XX. wieku. [...].

Z innej strony, w Egipcie autochtonami są właśnie chrześcijanie! Mamy świadomość, że jeśli się chce podtrzymać świadomość narodową, nie można wyeliminować chrześcijan. Niestety, z powodów polityczno-ekonomiczno-religijnych, chrześcijanie wyjeżdżają coraz bardziej masowo. To, co się dzieje, jest chciane przez ISIS (tzw. państwo islamskie/Daesh). Ale to są fanatycy. Ogólnie biorąc muzułmanie nie są fanatykami. Nie mają odwagi, by powiedzieć : trzeba ich powstrzymać. Zamiast tego mówią: to nie ma nic wspólnego z islamem, co niczego nie rozwiązuje. Ale w głębi serca większość muzułmanów mówi: nie, to jest po prostu wstyd !

Aby chrześcijanie pozostali, trzeba im pomóc, by mogli mieszkać we własnych domach. W Egipcie to nie stanowi problemu z powodu dużej liczby chrześcijan (prawie 10 milionów). Jednak w Iraku i w Syrii, gdzie zburzono domy chrześcijan, pozostanie tam wymaga ogromnej odwagi. To właśnie czynią patriarchowie, np. patriarcha Sako Chaldejczyków w Babilonie. Ze wszystkich sił walczy, by chrześcijanie nie emigrowali, aby pozostali i ratowali Kościół lokalny. To samo dzieje się w Syrii. Trzeba im pomóc, by zostali. Pomóc finansowo, jeśli się może, ale też podtrzymywać ich moralnie i próbować zatrzymać zbrodnię, jaką jest ISIS.

PKWP pomoże 3000 młodym przybywającym z całego kraju na spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Kairze 28 i 29 kwietnia. Ich podróż rozpoczęła się we wtorek 25 kwietnia i zawiera celebracje liturgiczne w różnych sanktuariach po drodze do Kairu, Msze święte, spowiedź, odwiedzanie szpitali dzień przed przybyciem Ojca Świętego. Grupa składa się z 250 przedstawicieli każdej egipskiej diecezji katolickije, ponadto z 1 000 uczestników pochodzących z samej stolicy.

Opracował: Mario Bard

Tłumaczenie: s. Agnieszka Duda

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW