Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Parlament Europejski potępił prześladowania chrześcijan

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną. Co roku ginie ich ok. 150 tys. Powoduje to w konsekwencji ich masową emigrację.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata i głosowanie nad rezolucją dotyczącą prześladowania chrześcijan w świecie. Bezpośrednim impulsem do jej uchwalenia był niedawny atak grupy terrorystycznej Al-Shabaab na kampus uniwersytecki Garissa w Kenii. Zginęło w nim 147 studentów.

W tekście rezolucji czytamy m.in., że chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną. Co roku ginie ich ok. 150 tys. Powoduje to w konsekwencji ich masową emigrację. Odnosząc się zaś bezpośrednio do wydarzeń w Garissie, Parlament stanowczo potępił tamtejszy atak terrorystyczny, jak i inne dokonane wcześniej w tym samym kraju. Potępiono także zamachy na chrześcijan w innych regionach świata, w tym niedawną masakrę etiopskich chrześcijan w Libii i morderstwa w Pakistanie, Korei Północnej, Iraku, Syrii czy Sudanie.

O komentarz do rezolucji poprosiliśmy posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta.

„Ostateczny tekst zawiera bardzo ważne sformułowania dla świata politycznego i dla funkcjonowania instytucji europejskich. Parlament po pierwsze potępił pewne działania, co jest oczywiste. Bardzo wyraźnie powiedział o tym, że mamy do czynienia z całą serią przykładów ewidentnego prześladowania chrześcijan na świecie, w różnych krajach. Po trzecie Parlament jednoznacznie zwraca się do Komisji Europejskiej z sugestią, by kwestia prześladowania chrześcijan stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Zajmowanie się tą tragiczną sytuacją powinno być jednym z jej zadań priorytetowych. Nie można tego absolutnie pomijać. Wydaje mi się, że fakt, iż różne środowiska polityczne w tej sprawie się porozumiały, i to, że były w stanie, pomimo różnego sposobu rozumienia, wypowiedzieć wspólnie zdecydowany osąd i oczekiwanie, jest bardzo istotne. To jest dobry objaw w sytuacji, w której w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z ewidentnymi działaniami antychrześcijańskimi” – powiedział europoseł Olbrycht.

Radio Watykańskie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW