Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria musi podjąć działania aby zatrzymać agresję

„Dialog pomiędzy przywódcami religijnymi jest kluczowy" twierdzi dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Brytyjski dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że władze Nigerii powinny podjąć działania w celu zatrzymania przemocy na północy kraju, aby w ten sposób zapobiec zwiększaniu się ilości zabitych. Dyrektor PKWP (sekcja brytyjska) Neville Kyrke-Smith namawiał przywódców religijnych, zarówno muzułmańskich jak i chrześcijańskich, do dialogu i pracy w imię pokoju. Dyrektor brytyjskiej organizacji charytatywnej działającej na rzecz prześladowanych i cierpiących chrześcijan zabrał głos po dwudziestoczterogodzinnej fali przemocy, podczas której, w wyniku antychrześcijańskich ataków w Adamawa State na północnym wschodzie kraju, zmarło 30 osób.

Ataki, które miały miejsce w ostatni weekend (6-8 stycznia), były poprzedzone pięcioma niezależnymi zamachami bombowymi w całej Nigerii. Odbyły się one w dzień Bożego Narodzenia i zginęło w nich przynajmniej 40 osób. Wobec tego, że domniemani sprawcy zamachów czyli islamska grupa o nazwie Boko Haram zagroziła kontynuacją ataków agresji, jeśli chrześcijanie i animiści nie opuszczą północy kraju, Kyrke-Smith powiedział: „Rząd, policja i służby bezpieczeństwa muszą podjąć działania zanim nastąpi dalsza eskalacja chaosu, która przyniesie jeszcze więcej ofiar". Jego wypowiedz nastąpiła po tym, jak wydano ostrzeżenia przed wojną domową. Tysiące chrześcijan i animistów, zaczęło opuszczać północ kraju a prezydent Goodluck Jonathan wprowadził godzinę policyjną w niektórych stanach północnych. Prezydent Jonathan powiedział w weekend, że podejrzewa, że w jego rządzie, policji i innych stanowych służbach bezpieczeństwa znajdowały się osoby popierające działania Boko Haram.

Kyrke-Smith podkreślił także wagę działań, które powinny być natychmiast podjęte przez muzułmańskich i chrześcijańskich przywódców religijnych, w celu potępienia przemocy i polepszenia dialogu międzyreligijnego. Powiedział on także, że: „Wszyscy przywódcy religijni muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zaangażować się w dialog, nawoływać o spokój pośród wyznawców i prosić szersze środowiska o modlitwę o pokój".

Kyrke-Smith apelował o modlitwy w intencji zakończenia aktów agresji i polepszenia się relacji międzyreligijnych. Wypowiedzi dyrektora organizacji PKWP były inspirowane zeszłotygodniowym wywiadem z arcybiskupem stolicy kraju, Abudży, Johnem Onaiyekanem, który powiedział PKWP, że w Nigerii chrześcijanie i muzułmanie pochodzą z tych samych rodzin i dzielą długoletnią historię wspólnego życia i współpracy. Arcybiskup Onaiyekan podkreślił, że po atakach wymierzonych przeciwko chrześcijanom, wielu muzułmanów napisało do niego listy, w których wyrazili swoje współczucie a ośmiu imamów odwiedziło go, aby złożyć kondolencje. W międzyczasie, strach przed kolejnymi aktami agresji wzrósł po tym jak rozgorzały zakrojone na szeroką skalę akcje protestacyjne w odpowiedzi na rezygnację z subwencji na paliwo.

Relacje wskazują na to, że wiele części kraju zostało sparaliżowanych w wyniku zamknięcia sklepów, biur, szkół oraz stacji benzynowych. Kyrke-Smith powiedział, że Nigeria była priorytetem dla projektów organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, szczególnie w świetle trudnych relacji międzyreligijnych i ataków na chrześcijan sięgających dekad. W Nigerii mieszka 63 miliony chrześcijan, a PKWP dostarcza tam w formie pomocy przynajmniej 2.250.000 PLN każdego roku. W zeszłym roku organizacja wsparła 51 projektów, które miały na celu szkolenie seminarzystów i sióstr, uposażenie duchownych, budowę kościołów, centrów duszpasterstwa, plebanii oraz sponsorowanie chrześcijańskich programów edukacyjnych. Kyrke-Smith powiedział:

„Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest zaangażowana w pomoc Kościołowi katolickiemu w Nigerii, szczególnie tam, gdzie wierni są zastraszani przez radykalnych islamistów politycznych". (PKWP/Joanna Brodowska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW