Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Luis Raphael I Sako: muzułmanie muszą potępić ISIS

Przywódcy irackich chrześcijan wzywają stanowiących większość wyznaniową muzułmanów o mniej radykalnych poglądach do potępienia ataków ISIS na chrześcijan i inne mniejszości religijne.

Patriarcha Louis Raphael I Sako, przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Katolickich w Iraku, wygłosił apel podczas międzyreligijnej konferencji zorganizowanej w Międzynarodowym Centrum Dialogu Króla Abdullaha bin Abdulaziz w Wiedniu w Austrii. Głowa Chaldejskiego Kościoła katolickiego, wyraził zaniepokojenie słabym sprzeciwem wobec ataków na chrześcijan, jazydów, szyitów i innych, prowadzonych przez przywódców muzułmańskich „w imię islamu”.

W wiadomości wysłanej do katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie napisał: “To wstrząsające patrzeć na niewydolność oficjalnej społeczności islamskiej, która potępia te akty tylko w nieśmiałych i bezradnych sprawozdaniach, pokazując tym samym brak rzeczywistej roli w podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat zbliżającego się niebezpieczeństwa ISIS, która idzie naprzód w imię religii."

Patriarcha wezwał muzułmańskich uczonych do obalenia argumentów ISIS, jako niezgodnych z islamskim prawem oraz do potępienia ich działalności. “Jeśli zachowacie milczenie, ISIS i ich zwolennicy będą kierować coraz więcej uderzeń zniekształcających islam.” W dalszej części listu patriarcha napisał: “Ludzie będą myśleli, że islam to zagrożenie dla pokoju na świecie.”

Podkreślając, że odpowiedź na ISIS musi pochodzić z wewnątrz islamu, patriarcha powiedział: "Wierzę, że byliście równie wstrząśnięci jak my przez barbarzyńskie akty, które miały miejsce w Mosulu i na Równinie Niniwy, a w wyniku, których chrześcijanie, jazydzi i inne mniejszości z dnia na dzień zostały wysiedlone ze swoich domów i wiosek z pustymi rękami i w strachu pognane w kierunku "nieznanej przyszłości".

Patriarcha chaldejski opisał również problemy, z którymi boryka się 120 tysięcy chrześcijan, którzy po najściu ISIS zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. W czasie konfernencji powiedział: "My, jako mniejszość, bez ochrony i opieki, jesteśmy łatwym celem, nasze dzieci są zastraszane i porywane, nasze domy zostały obrabowane lub okradzione przez szabrowników, jakby to było zgodne z prawem." W dalszej części listu, przedstawiając dramat irackich chrześcijan, możemy przeczytać: "Nasze rodziny mieszkały w swoich domach z godnością i dumą, dziś żyją jak bezdomni w kilku miastach i wsiach, w namiotach, przyczepach kempingowych lub w bezpłatnych pomieszczeniach zapewnionych przez Kościół".

Pomoc Kościołowi w Potrzebie to jedna z organizacji charytatywnych, na których oparte jest wsparcie irackich biskupów udzielane wysiedlonym rodzinom. Pakiet o wartości trzech milionów funtów zaoferowany przez organizację w zeszłym miesiącu obejmuje żywność dla osób wysiedlonych, wymagających pomocy Kościoła w Erbil, a także noclegi w Erbil i Dohuk dla rodzin wewnętrznych uchodźców.

Podkreślając potrzebę reagowania na cierpienie chrześcijan, którzy zostali wypędzeni z domów, patriarcha powiedział: „Istnieje nadrzędne prawo miłości i miłosierdzia wyryte w sercu człowieka. To nadrzędne prawo wymaga współczucia i miłości dla każdego bezradnego ojca z głodnym dzieckiem w ramionach oraz miłosierdzia dla każdego cierpiącego bliźniego.”

Przewodniczący Kościoła chaldejskiego przypomniał słuchaczom o długiej historii Kościoła w Iraku, mówiąc: „Nie zapominajmy, że chrześcijanie to mieszkańcy tej ziemi, którzy mieli wielki wkład w rozwój kultury arabskiej”

Podsumowując, Patriarcha Sako powiedział: „Z nadzieją czekamy na dzień, kiedy muzułmanie oficjalnie ogłoszą swoim współwyznawcom i światu, że atakowanie niewinnych muzułmanów i chrześcijan, wierzących czy też nie, jest przeciwko religii i obrazą wobec Boga Wszechmocnego, Jedynego, który osądzi człowieka i odda mu według Swej Sprawiedliwości."

Konferencja Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzyreligijnego Króla Abdullaha bin Abdulaziz na temat "Zjednoczeni przeciwko przemocy w imię religii" odbyła się w dniach 18-19 listopada i koncentrowała się na różnorodności religijnej i kulturowej w Iraku i Syrii. Wzięło w niej udział 200 osób, zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan.

PKWP

Tł. Paulina Ślaska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW