Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Książę Walii pomaga irackim chrześcijanom

Książę Walii przekazał swoją prywatną darowiznę, aby pomóc chrześcijanom terroryzowanym w północnym Iraku i przesłał jednocześnie słowa współczucia i wsparcia dla tamtejszych chrześcijan.

Pieniądze, które zostaną przekazane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, międzynarodową organizację charytatywną dla prześladowanych chrześcijan - będzie przeznaczona na zakup żywności, schronienie i lekarstwa dla chrześcijan znajdujących się w kurdyjskiej części północnego Iraku. W samym tylko sierpniu 120 000 chrześcijan opuściło swoje domy w starożytnej Niniwie, równiny, która została zajęta przez grupy ekstremistyczne Państwa Islamskiego. Darowizna księcia, - której wysokość nie jest ujawniona - jest wyrazem poważnych obaw o los chrześcijan, Jazydów i przedstawicieli innych mniejszości, którzy opuścili swoje domy w obawie przed grożącym ze strony ekstremistów islamskich ludobójstwem.

W odpowiedzi na rosnąca katastrofę humanitarną, chaldejski patriarcha Louis Raphael I Sako z Bagdadu, przywódca największej społeczności chrześcijańskiej w Iraku, powołał grupę zadaniową do świadczenia pomocy pilnie potrzebującym, którzy szukają schronienia w kościołach i centrach duszpasterskich w pobliżu stolicy kurdyjskiej stolicy Ankawa i w innych miastach i wsiach dalej na północy kraju.

Pisząc do Patriarchy Sako Książę złożył kondolencje i zapewnił o modlitwie, a jednocześnie złożył hołd za poświęcenie się lidera Kościoła w sprawy świadczenia pomocy w nagłych wypadkach i zapewnił go o swoim wsparciu. Przyjmując z wdzięcznością ten list patriarcha podziękował Księciu za jego wyrazy współczucia i troski.

Pracując razem z innymi wspólnotami chrześcijańskimi, chaldejscy arcybiskupi Amel Nona z Mosulu i Bashar Warda z Erbil korzystają z pomocy PKWP w dostarczaniu podstawowych środków dla osób szukających schronienia przed temperaturami dochodzącymi do 44 °C. W Erbil, około 70 000 uchodźców jest rozlokowanych w 22 punktach zbiorczych, gdzie otrzymują podstawowe środki żywnościowe, materace i środki medyczne. Jeden taki punkt odbioru znajduje się w katedrze św. Józefa w Ankawa, gdzie 670 rodzin otrzymuje pomoc w nagłych wypadkach, żyjąc pod prowizorycznie rozłożonymi plandekami lub w cieniu budynków. W zeszłym miesiącu, delegacja Pomocy Kościołowi w Potrzebie na czele z prezydentem wykonawczym Johannesem Heeremanem i dyrektorem projektów Reginą Lynch przeprowadziła misję rozpoznawczą oraz dokonała oceny realizowanego projektu podczas podróży do Erbil i innych części Kurdystanu.

List i pomoc od Księcia Walii nastąpiła po tym jak przewodniczył on spotkaniu adwentowemu dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu w Clarence Mouse w centrum Londynu.

Podczas tego spotkania, które odbyło się 17 grudnia, Jego Królewska Wysokość stwierdził: "Wydaje mi się, że nie możemy ignorować faktu, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są coraz częściej celem ataków prowadzonych przez fundamentalistycznych fanatyków islamskich. Chrześcijaństwo dosłownie urodziło się na Bliskim Wschodzie i nie możemy zapomnieć o naszych braciach w Chrystusie z Bliskiego Wschodu".

Neville Kyrke-Smith stwierdził: "To wsparcie napawa nas otuchą i pokazuje solidarność z chrześcijanami, którzy stoją w obliczu zagrożenia wyginięciem w biblijnej ojczyźnie. Mamy nadzieję i modlimy się, aby ten hojny akt dobroci zainspirował innych do zaangażowania się i stanięcia w obronie wszystkich tych, którzy cierpią z powodu swojej wiary".

Uwagi redaktora

W grudniu 2013 roku książę Walii odwiedził syryjską cerkiew, katedrę św. Tomasza w dzielnicy Acton w Londynie. Podczas wizyty książę spotkał się z członkami społeczności z różnych krajów, w tym z Iraku, którzy opowiedzieli mu o swoich doświadczeniach i doświadczeniach swoich krewnych na Bliskim Wschodzie. www.princeofwales.gov.uk

PKWP/John Pontifex

tł. W. Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW