Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ks. Isakowicz-Zaleski: Na naszych oczach ginie chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie

Gość na Polach - ks. Isakowicz-Zaleski– Na naszych oczach ginie chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie - mówił w czasie spotkania ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W środowy wieczór, 14 lutego, w krakowskich Polach Dialogu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Gość na Polach”.

W czasie spotkania ks. Isakowicz-Zaleski w kilku słowach przybliżył historię Ormian, ich zwyczaje liturgiczne i święta. – Ormianie nazywają siebie „wnukami Noego” albo „strażnikami świętej góry Ararat” - mówił kapłan. – Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że Ormianie nie lubią, gdy nazywa się ich prawosławnymi - dodał.

Kapłan wyraźnie podkreślił, że przyszłość Armenii jest bardzo niepewna: – Rząd ormiański robi wszystko, by zatrzymać tamtejszych ludzi, jednak trzeba sobie powiedzieć szczerze: na naszych oczach ginie chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie - mówił ks. Isakowicz-Zaleski. – Armenia jako kraj może zniknąć, a świat muzułmański może zagarnąć tamtejsze tereny - dodał.

– Naród ormiański może wrócić do swoich korzeni jedynie dzięki odrodzeniu młodego pokolenia - kontynuował ks. Isakowicz-Zaleski. – Dzisiaj Armenia jest w kiepskiej sytuacji, bo jest otoczona morzem muzułmanów. Nie ma stosunków dyplomatycznych, dodatkowo zamknięta jest granica z Azerbejdżanem, a jedyny pas, jaki jest otwarty, to droga do Iranu - mówił. Jak podkreślił, właśnie w Iranie Ormianie stanowią wielką wspólnotę i mogą się tam czuć bezpiecznie.

Nie obyło się także bez odwołań do ludobójstwa Ormian z początku XX wieku. – Ormianie przeżyli dokładnie to samo, co Żydzi podczas holocaustu. To była świadoma zagłada, w której zginęło 3/4 narodu. Burzono kościoły, klasztory, mordowano kapłanów, siostry zakonne, a dzieci porywano i oddawano na sturczenie - opisywał kapłan. - Dzisiaj Ormian w wielkiej Armenii nie ma. Jej serce jest w diasporze. Nie wiem, jakie będą dalsze losy tego kraju - zakończył.

Pola Dialogu znajdujące się w Krakowie przy ul. Stradomskiej 6 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty od godziny 10:00 do godziny 14:00.

Karolina Krawczyk

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW