Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kościół na Kubie wchodzi w nową erę

KubaPośród wielu rożnych trudności, wciąż brakowało nam kapłanów i duszpasterzy. Rząd zawsze kontrolował liczbę kapłanów w tym kraju. Ich liczba była zawsze ograniczona do 400 w kraju, w którym żyje 11 milionów ludzi.

Biskup Alfredo Petit-Vergel to biskup pomocniczy archidiecezji hawańskiej na Kubie. Od 1961 r.posługuje on jako proboszcz oraz pracuje jako profesor w seminarium. Został mianowany biskupem przez świętego Jana Pawła II w 1991 r. 25 marca 2015 udzielił telefonicznego wywiadu międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jakie korzyści dla Kubańczyków i dla samego Kościoła katolickiego mogą wyniknąć z nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi, a tym samym z możliwości prowadzenia wymiany handlowej, kulturalnej i społecznej między tymi dwoma narodami?

Biskup Petit: Miejmy nadzieję, że przyszłość przyniesie spokój i stabilizację w stosunkach między tymi narodami. Członkowie Kościoła katolickiego na Kubie, jak w każdym innym kraju na świecie, są częścią danego narodu. Kościół katolicki nie szuka specjalnych przywilejów w społeczeństwie kubańskim. Kościół katolicki na Kubie, jak w każdym innym kraju na świecie, szuka tylko miejsc, gdzie mógłby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa.

Co by Biskup powiedział tym, którzy (uparcie) twierdzą, że zniesienie embarga oznacza zwycięstwo reżimu, który odmawia przyznania podstawowych praw (szczególnie politycznych) swoim obywatelom?

Jest to nieuwzględnienie rzeczywistych potrzeb Kuby jako całości. Zobaczmy jednak, jak sprawy potoczą się dalej.

Kościół katolicki na Kubie mógł cieszyć się wolnością w ostatnich dziesięcioleciach, ale miał też swój udział w cierpieniu w czasach rządów Fidela Castro. Co było największą trudnością dla Kościołach w ubiegłym pięćdziesięcioleciu?

Pośród wielu rożnych trudności, wciąż brakowało nam kapłanów i duszpasterzy. Rząd zawsze kontrolował liczbę kapłanów w tym kraju - a tych przecież nigdy dosyć do pracy duszpasterskiej. Ich liczba była zawsze ograniczona do 400 w kraju, w którym żyje 11 milionów ludzi. Drugą trudnością dla Kościoła było dotarcie do mediów.

Czy rząd ma nadzór lub kontrolę nad jakąkolwiek inicjatywą Kościoła?

W obecnej chwili nie.

Co Kościół katolicki wnosi do społeczeństwa kubańskiego?

Kościół pomaga nadać codzienności transcendentny i chrześcijański wymiar poprzez głoszenie wartości moralnych zawartych w Ewangelii.

Jakie są w tej chwili największe potrzeby Kościoła?

Przede wszystkim potrzebujemy modlitwy. Następnie musimy znaleźć sposób na rozwiązanie problemu braku kapłanów i duszpasterzy. Ponadto, istnieje potrzeba wsparcia finansowego tak, abyśmy mogli dostarczać leki i żywność najbiedniejszym, a także aby móc wypełniać wszystkie nasze obowiązki duszpasterskie i zaspokajać duchowe potrzeby wiernych.

PKWP

Tł. Paulina Ślaska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW