Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Kamerun: Z wojskową obstawą na Mszę

ks. bp Bruno AtebaPo porwaniach dokonanych przez Boko Haram, praca duszpasterska możliwa jest jedynie z ochroną wojskową.

W rejonie przygranicznym na północy, między Kamerunem a Nigerią, dzisiejsza praca duszpasterska możliwa jest jedynie z ochroną wojskową, stwierdził biskup diecezji Maroua-Mokolo, Bruno Ateba, podczas wizyty w centrali Międzynarodowej Fundacji Papieskiej „Pomoc Kościołowi w Potrzebie". „Po porwaniu przez Boko Haram trzech kapłanów i misjonarki świeckiej niedaleko granicy z Nigerią, podczas niedzielnej Mszy, misjonarze będą pod ochroną uzbrojonych żołnierzy" - powiedział pięćdziesięcioletni Bruno Ateba, który jest biskupem od maja 2014 roku. Chodzi tutaj o księdza misjonarza z Francji oraz dwóch księży z Włoch, a także o wierną - Kanadyjkę, którzy zostali porwani pod koniec 2013 roku oraz w kwietniu 2014 roku, a zostali uwolnieni dwa tygodnie później. Aby porwani mogli wyjść na wolność, według biskupa, państwa, z których pochodzą porwani najprawdopodobniej zapłaciły za nich okup.

„To są ekstremiści z Boko Haram, którzy docierają tutaj z Nigerii, aby prowokować zamieszki. Poza tym, w naszym regionie, nie ma problemów z muzułmanami, i istnieje wspólny ciągły dialog", dodaje biskup, który należy do Pallotynów, Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Granica północnej Nigerii i Kamerunu jest postrzegana jako dość otwarta, ponieważ rodziny i całe plemiona zamieszkują po obu jej stronach i bez problemów poruszają się po regionie. „Wojownicy z Boko Haram poszukują w tym regionie pożywienia i starają się zdobyć pieniądze poprzez porwania. Dlatego też, księża i wierni, kiedy będą udawać się do parafii przygranicznych, dostaną ochronę wojskowych", oświadczył biskup diecezji Maroua-Mokolo.

W „Regionie Dalekiej Północy", jak nazywa się prowincja Kamerunu ze stolicą w Maroua, żyje - jak zaznacza biskup Ateba - trzy miliony osób; około 1,5 miliona z nich to chrześcijanie. Katolicy to około 25%, liczba muzułmanów jest podobna. Diecezja katolicka Maroua-Mokolo składa się aktualnie z 43 parafii. 73 księży - w tym 23, którzy pochodzą z regionu - i 98 katechistów, którzy rozwijają pracę duszpasterską i charytatywną. Biskup Ateba mówi: „nasza diecezja jest ziemią misji, dlatego też pracuje tutaj wiele misjonarzy i księży. Nadal brakuje dużo rzeczy, w Maroua mamy tylko jeden mały kościół, wkrótce chcemy również zbudować katedrę, żeby msze nie odbywały się na świeżym powietrzu."

Jak komentuje biskup Ateba, również muzułmanie dziwią się temu, że diecezja, która istnieje od 1973 roku, nie dysponuje odpowiedniej wielkości kościołem, tym bardziej, że w Maroua jest odpowiedni teren pod budowę świątyni. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która od wielu lat wspiera wykształcenie seminarzystów i księży z Maroua-Mokolo, obiecała pomoc w budowie katedry, która pomieści przynajmniej 2.500 wiernych. Aktualnie zatwierdzany jest plan.

PKWP

Tł. Natalia Wiśniewska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW