Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Jordania: Zebranie przywódców Kościołów Bliskiego Wschodu

W stolicy Jordanii odbyło się kolejne już zebranie przedstawicieli Kościołów Wschodnich.

6 września w stolicy Jordanii Ammanie zostało zainaugurowane 11. Zebranie Generalne Kościołów Bliskiego Wschodu, w którym uczestniczyło 22 przywódców Kościołów i wspólnot chrześcijańskich reprezentujących ten region. Tytuł spotkania wzięty z psalmu 118: „Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki”, sugerował, aby skupić się na powołaniu chrześcijan do bycia narzędziem miłosierdzia w tej części świata, zdewastowanej przez przemoc i niesprawiedliwość.

Otwarcia dokonał Grecki Prawosławny Patriarcha Jerozolimy Teofil III. Cytując św. Pawła, stwierdził, że zmagania angażujące chrześcijan na Bliskim Wschodzie w tym tragicznym okresie ich historii, to walka nie „przeciwko ciału i krwi, ale przeciwko Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich”. (Ef 6,12). Następnie podkreślił, że „ważne jest, aby nasza uwaga skierowała się na potrzebę zmniejszenia ludzkiego cierpienia i na ochronę chrześcijańskiej społeczności. To jest nasza odpowiedzialność, nie powinniśmy i nie możemy spodziewać się, że inni zrobią to za nas, jako duchowi przywódcy jesteśmy do tego zobligowani”.

Wiele przemówień przywódców kościelnych dotyczyło radzenia sobie w tym historycznym momencie z pilnymi potrzebami bliskowschodnich chrześcijan. Przemawiali między innymi Koptyjski Prawosławny Patriarcha Tawadros, Syryjski Prawosławny Patriarcha Ignacy Efrem II, Armeński Katolikos Aram I, Grecki Prawosławny Patriarcha Antiochii Johann X. Wielu mówców podkreślało potrzebę znalezienia nowych skutecznych sposobów, by w tym regionie wszyscy ochrzczeni poczuli się prawdziwą wspólnotą. Akcentowano także konieczność kontynuowania tradycji koegzystencji i dialogu między chrześcijanami i muzułmanami, by razem pokonać chorobę, jaką są fanatycy i znaleźć sposoby na zapewnienie chrześcijanom z Bliskiego Wschodu podstawowych praw, takich jak pełne obywatelstwo i równość wobec prawa.

Źródło: Agencja Fides

Tłumaczenie: ks. Marcin Dąbrowski

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW